A Puskás Akadémi elleni győzelem kulisszatitkai

Legyőztük a listavezetőként érkező felcsútiakat

Hamar előnyhöz jutott a Puskás Akadémia a bajnok otthonában, de Isael a szünet előtt és után is betalált.

A labdarúgó NB I 6. fordulójában a címvédő Ferencváros 2–1-re legyőzte a mérkőzésre listavezetőként érkező, a vezetést is megszerző Puskás Akadémiát.

Nyilatkozatok:

Szerhij Rebrov: — A klub, a játékosok, a szakmai stáb és természetesen a szurkolók számára is óriási boldogság, hogy kedden bejutottunk a Bajnokok Ligájába, az pedig külön öröm, hogy csütörtökön az is kiderült, hogy Európa legjobbjait láthatjuk majd vendégül a csoportkörben. Minden ellenfélre maximálisan felkészülünk és mindenki ellen küzdeni fogunk majd, egyelőre azonban a magyar bajnokságra és a következő mérkőzésre kell koncentrálnunk. Egy nemzetközi kupamérkőzés és egy magyar bajnoki más szint, nehéz az átállás egy olyan meccs után, mint a keddi volt, de vasárnap is mindent megteszünk majd a sikerért. A Puskás Akadémia az eddigiekben is bizonyította, hogy a legutóbbi idény végén elnyert bronzérem nem a véletlen műve volt, ráadásul a csapat tovább erősödött, így biztosan nem lesz könnyű dolgunk ellene.

A mérkőzés:

Ferencváros — Puskás Akadémia: 2-1 (1-1)
Groupama Aréna, 17:30. 8.759 néző.
Vezette: Karakó Ferenc (asszisztensek: Szert, Márkus; alapvonali jv.: Solymosi, Erdős; tartalékjv.: Csatári)

Ferencváros: Dibusz — Lovrencsics G., Blazic, Dvali, Heister — Haratin, Laidouni — Zubkov, Isael (Sigér, 84.), Nguen (Baturina, 75.) — Uzuni (Mak, 75.)
kispad: Bogdán, Frimpong, Vécsei, Botka, Skvarka, Varga R.
vezetőedző: Szerhij Rebrov

Puskás Akadémia: Tóth B. — Nunes, Meissner, Hadzsiev, Deutsch L. — Nagy Zs. — Komáromi (Vanecek, 70.), Baluta (Urblík, 70.), Knezevic (Slagveer, 46.), Kiss T. (Tamás N., 83.) — Mance (Van Nieff, 46.)
kispad: Kiss Á., Plsek, Faustino
vezetőedző: Hornyák Zsolt

Gól: Isael (43., 50.) illetve Nunes (4.)
Sárga lap: — illetve Komáromi (39.), Kiss T. (82.), Van Nieff (84.), Tóth B. (90+3.)

Majdnem kilencezer szurkoló vastapsa köszöntötte a Ferencvárost, miután a csapat kedden a norvég Molde elleni hazai 0–0-s döntetlennel kiharcolta a Bajnokok Ligája csoportkörébe jutást huszonöt év után, és mivel az a mérkőzés, illetve a teljes selejtezősorozat zárt kapuk mögött zajlott, a közönség most ünnepelhette a hőseit. „Helló, BL, itt vagyunk!” – hirdette az egyik szponzori felirat is, teljes joggal a ragyogó nemzetközi siker fényében zajlott a mérkőzés felvezetése.

A hazai vezérszurkolók az első pillanattól kezdve folyamatosan énekeltek, éltették kedvenceiket, és számukra az sem okozott törést, hogy a negyedik percben Dibusz Dénes hálójába került a labda, ugyanabban a ritmusban, ugyanazzal az intenzitással énekeltek tovább, még a megdöbbenés hangjait sem hallatták. Amúgy mintha kissé elaludtak volna a hazai védők, Josip Knezevic jobbról, ballal elvégzett szöglete után a rövid oldalon Joao Nunes könnyedén a kapuba tudta fejelni a labdát Isael és Marcel Heister között. Tény, hogy közelről jött a fejes, nagy sebességgel, de mintha Dibusz Dénes is mellé ütött volna a labdának. Mindenesetre vezetést szerzett a Puskás Akadémia, amely legutóbbi négy bajnoki meccsén veretlen maradt a Fradival szemben.

Magától értetődően a játék ezután áttevődött a vendégek térfelére, igaz, vélhetően így lett volna ez akkor is, ha nincs a korai gól. A Hornyák Zsolt edzette csapatnak mindenesetre semmi oka sem volt ettől fogva túlzottan nagy kockázatot vállalni, ráadásul Kiss Tamás gyorsaságát kihasználva a bal szélen többször tudott veszélyes ellentámadást is indítani.

A 22. percben úgy festett, gyönyörű góllal egyenlít az FTC, a zöld-fehérek kis területen passzolták ki a felcsúti védőket, ám a lesen álló Myrto Uzuni hiába lépte át a labdát, a játékvezető úgy ítélte meg, hogy mozgása zavaró lehetett a kapus számára, így érvénytelenítette Olekszandr Zubkov gólját.

Támadt, támadgatott a Fradi, úgy nyolc-tíz percenként veszélyeztette is a felcsúti kaput, de nem volt nyomasztó a fölénye az első félidőben. A hazaiak keresték a réseket, hol tudnának a vendégek védelme mögé kerülni, de többnyire jól zárt a retesz. Két perccel a szünet előtt azonban Isael be tudott futni középen, Tokmac Nguen tökéletesen tette elé a labdát, ő pedig kihasználta a ziccert. És a második félidő elején megint Isaelre jött ki egy akció, így máris vezetett a Ferencváros, amely alig több mint nettó öt perc alatt fordított!

A Puskás Akadémiának változtatnia kellett, feljebb is tolta a védelmét, de láthatóan nehéz volt tempót váltania. Ráadásul a Ferencváros sem szándékozott behúzni a féket, így a félidő közepén a játék érdemi része a középpálya középső részére tevődött át, ahol váltakozó sikerrel nyerte meg hol egyik, hol másik fél a párharcokat. Amíg a vendégek játékában egyáltalán nem lehetett érezni a gólveszélyt, a bajnokcsapat többször is pontot tehetett volna a meccs végére, ám mivel nem tett, így végig megmaradt az izgalom. A legközelebb a 89. percben járt a Fradi ahhoz, hogy elkönyvelhesse a három pontot nyugtázó harmadik gólt, de Roko Baturina nem tudta eltalálni az üres kaput 12 méterről, majd a ráadás perceiben ajtó-ablak ziccerben is Tóth Balázs kapusba lőtt, és e látványosan gyenge megoldások adnak magyarázatot arra, hogy a játékos miért kapott 3-as osztályzatot…

A kihagyott helyzetek azonban nem bosszulták meg magukat, így a Ferencváros megtörte a Puskás Akadémia elleni rossz sorozatát. 2–1

Szerhij Rebrov, a Ferencváros vezetőedzője így látta a találkozót.

„A nemzetközi mérkőzés után mindig nehéz bajnokit játszani, ezért sokat jelentett, hogy éppen a tabella élén álló csapatot vertük meg. Nagyon örülök a csapatom pályán mutatott játékának, a második gól után is nyomás alá helyzetük az ellenfelet, intenzív játékra törekedtünk, s bízom benne, hogy ezzel mindenkinek örömet szereztünk. Ismerjük a Puskást, szereti nyomás alá helyezni az ellenfelet, de ezt ma nem hagytuk neki, s ez lehetett a siker kulcsa.”

Újságírói kérdésre kitért Robert Makra is, aki csereként beállva most mutatkozott be a Ferencvárosban. A szlovák játékossal kapcsolatban a következőket mondta.

„Február óta nem lépett pályára, de kétségtelen, hogy nagyon keményen dolgozik az edzéseken, ezért megérdemelte, hogy bizalmat szavazzak neki. Tudom, hogy nem könnyű beállni az utolsó húsz percre, de koncentráltan védekezett, és néhány helyzet kialakításában is volt szerepe. Örülök a mai teljesítményének, és azon dolgozunk, hogy a következő meccseken még több időt tölthessen a pályán.”

A válogatott szünettel kapcsolatban elmondta, hogy szombaton játszanak egy edzőmeccset, és készülnek a Bajnokok Ligája csoportkör miatti kettős terhelésre. Hozzátette, sok sikert kíván a magyar válogatottnak a bolgárok elleni Eb-pótselejtezőn.

„A korán jött vezetés nemhogy előnyt, hátrányt jelentett a csapatomnak – kezdte az értékelést Hornyák Zsolt, a Puskás Akadémia vezetőedzője. – A gól után igen passzívan játszottunk, rengeteg labdát adtunk el, gondot okozott a labdakihozatal, ezzel előnybe hoztuk a Ferencvárost. Különösen a középpályán voltak gondjaink, Knezevicnek vagy éppen Balutának sajnos még mindig nem ideális a fizikai állapota a koronavírus-fertőzés után, de ezen dolgozunk. Magam is csodálkoztam, hogy mennyire visszaléptünk a vezetés megszerzése után, s tudtam, hogy ez a játékstílus nem vezethet eredményre. A félidőben próbáltunk a középpályán változtatni, Yoell van Nieff-fel akartuk megerősíteni, hogy Balutának könnyebb legyen az előre való játék. De még egyszer mondom, túl sok hibával játszottunk, túl sokat védekeztünk. Egyáltalán nem vagyok elégedett azzal a teljesítménnyel, amit ma mutattunk. Megérdemelten nyert a Ferencváros.”

A felcsúti gólt fejelő Joao Nunesszel kapcsolatban elmondta Hornyák, mivel őt is érintette a koronavírus-fertőzés, még nincs olyan állapotban, hogy kilencven percet végigjátsszon, de sérülés miatt muszáj volt betennie a kezdőbe. Úgy véli, ha újra megfelelő fizikai állapotba kerül, akkor az NB I egyik kiemelkedő játékosa lehet, ráadásul a védelemben több poszton is bevethető.