Öt gólt lőve győztünk, jöhet a Slovan!

Nem volt kérdés, hogy ki a jobb csapat!

A magyar bajnok sokkal jobb, mint a Tobol, a következő BL-körben a pozsonyi Slovan lesz az ellenfél…

A Ferencváros az idegenbeli 0–0 után idehaza 5–1-re legyőzte a kazah Tobolt a labdarúgó Bajnokok Ligája selejtezőjében, így továbbjutott a következő körbe, ahol a pozsonyi Slovan Bratislava lesz az ellenfele.

Nyilatkozatok:

Sztanyiszlav Csercseszov, a Ferencváros vezetőedzője így várja a Tobol elleni visszavágót.

„Az idény kezdete sosem könnyű, de a felkészülésünk sikeres volt, és ne felejtsük el, hogy a kazah bajnokkal játszottunk a múlt héten. Kint nem futballoztunk rosszul, de talán a hosszú út is tompábbá tett minket, illetve úgy gondolom, némi előny lehet, ha egy csapat már játékban van, hiszen a kazah bajnokság már zajlik. Ne felejtsük el azt sem, hogy idegenben játszottunk nulla-nullát, nehéz mérkőzés volt, de rendezetten, szervezetten futballoztunk, s megvan a tervünk a szerdai visszavágóra. Tegnap elsősorban a védekezésre, a mai edzésen a támadásra fókuszáltunk, és maximálisan átbeszéltük a megfelelő taktikát.”

Elmondta, nem tudja, hogy mekkora hátrányt jelenthet a kazahoknak a négyórás időeltolódás, nyilván a hosszú út semmiképpen sem előny, ezt ők is megtapasztalták a kinti meccsen. Viszont ahogy ők, úgy ellenfelük is fel lehet készülve ezekre a körülményekre.

  „Hosszú volt a repülőút, de nem volt annyira fárasztó, jól érezték magukat a játékosaim – kezdte Milan Milanovics, a Tobol 59 esztendős szerb mestere. – Érkezés után pihentünk, regenerálódtunk, úgyhogy remélem, minden a legnagyobb rendben lesz a szerdai összecsapáson. A játékosaim állapotáról még annyit elárulhatok, azok közül, akik a Ferencváros elleni első mérkőzésen kerettagok voltak, senki sem hiányzik, mindenki egészséges és készen áll a bevetésre. Az első meccsen nem lepett meg minket a Fradi, mert kielemeztük a játékát, mindenre felkészültünk. Kosztanajban addig játszottunk jól, amíg fel nem értünk ellenfelünk kapujáig, adódtak is helyzeteink, de a befejezésekkel hadilábon álltunk. Szerdán ki kell használnunk őket, s akkor meglepetést szerezhetünk.”

Olvasva a csapat legutóbbi, szombati találkozójáról szóló beszámolókat, élünk a gyanúperrel, hogy a kazah együttes mindent alárendel a Ferencváros elleni BL-párharcnak, ugyanis a Taraz ellen 6–1-re (!) elveszített Kazah Kupa-mérkőzésre a tartalékcsapatát küldte el a szakmai stáb, úgyhogy rákérdeztünk a vezetőedzőnél, a szerdai összecsapás mindennél előbbre való-e a klubnál.

  „Valóban a második csapatunk utazott el a messzi, kirgiz határnál fekvő Tarazba, mégpedig abból a megfontolásból, hogy amíg a fiatalok idegenben játszanak, a keret BL-ben szereplő futballistái a lehető leghasznosabban töltsék el a felkészülésre fordítható időt, és már a Ferencváros elleni visszavágó jegyében edzettünk szombaton is. Az első felvonás nulla nullával végződött, és a végeredmény ismeretében úgy vélem, ötven-ötven százalék a két fél esélye a továbbjutásra. Ha az első húsz-harminc percben az utasításaimnak megfelelően játszunk, lesz esélyünk. Szeretnénk a következő körbe jutni.”

A mérkőzés:

Bajnokok Ligája, 1. selejtező kör, 2. mérkőzés:

Ferencváros — Tobol: 5-1 (3-1)
Groupama Aréna, 20:00. 17.347 néző.
Vezette: Krzysztof Jakubik (asszisztensek: Heinig, Niemirowski; tartalékjv.: Lasyk – lengyelek)

Ferencváros: Dibusz — Wingo, S. Mmaee, Kovacevic (Knoester, 83.), Civic — Esiti (Loncar, 75.), Laidouni — Zachariassen (Mercier, 83.) — Nguen (Auzqui, 68.), Boli (Bassey, 68.), Traoré
kispad: Bogdán, Varga Á., Vécsei, Botka, Pászka, Marquinhos, Lisztes
vezetőedző: Sztanyiszlav Csercseszov

Tobol: Mokin — Kairov, Malyy, Tomasevic, Amanovic — Jovancic — Tosic (Zhaksylykov, 78.), Zharynbetov (Muzhikov, 68.), TagybergenBrígido (Vukadinovic, 75.) — Sergeev (Déblé, 75.)
kispad: Bussurmanov, Akmurzin, Asrankulov, Semchenkov, Vassilyev, Zhumashev, Marochkin, Kulpeisov
vezetőedző: Milan Milanovic

Gól: Traoré (4., 17.), Laidouni (21.), Bassey (74., 90+1.) illetve Sergeev (23.)
Sárga lap: Kovacevic (56.) illetve Muzhikov (78., 81.)
Kiállítva: Muzhikov (81.)

Továbbjutott: Ferencváros, 5–1-es összesítéssel

Éjfélt ütött az óra – amikor a lengyel Krzysztof Jakubik játékvezető sípjával megadta a jelet a kezdőrúgásra, akkor kazah idő szerint éjjel tizenkét óra volt. Milan Milanovics és legénysége nem akármilyen időpontban vágott neki a budapesti visszavágónak, ha nincs meccsnap, a játékosok odahaza az ágyukban feküdtek volna, a négyórás időeltolódás és a Bajnokok Ligája selejtezője azonban furcsa szituációba keverte őket.

A kezdés után pedig dörzsölhették is a szemeiket!

Alig indult útjára a labda, 58 másodperc után Tokmac Nguen estében máris a felső lécre rúgta, nem sokkal később Adama Traoré pedig a vezetést is megszerezte. A 26 esztendős mali válogatott támadó a második ferencvárosi mérkőzésén az első gólját szerezte, ezzel pedig a zöld-fehérek történelemkönyvébe is beírta magát, hiszen ez volt a Ferencváros századik BEK-/BL-találata. A gól láthatóan begyakorolt figurából esett, a szögletrúgást követően Eldar Civic és Tokmac Nguen összjátéka után előbbi tekert középre, a csatár pedig mesterien fejelt az alsó sarokba.

Sztanyiszlav Csercseszov egyébként két helyen változtatott a múlt szerdai első összecsapáshoz képest, Botka Endre helyét Henry Wingo foglalta el a védelem jobb oldalán, míg a középpályán Vécsei Bálint helyett Anderson Esiti kezdett – a vadonatúj gyepre kikocogó FTC-tizenegyben így egyetlen magyar labdarúgó, a kapus Dibusz Dénes szerepelt, az pedig a szakvezető legjobb döntése volt, hogy az új játékosok közül Adama Traorét a kezdőbe jelölte! Az afrikai futballista a következő tizenhat percben újabb gólt szerzett, majd Aissa Laidouninak adott gólpasszt. A harmadik találat olyannyira megnyugtatta a magyar bajnokcsapat játékosait, hogy a vendégek a következő ellentámadásukból, némi meglepetésre szépítettek – talán a zöld-fehérek futballistái sem vették komolyan a kazah akciót…

Ha az első mérkőzésen visszafogottan futballozott a Ferencváros, a visszavágón legalább három fokozattal feljebb kapcsolt: a csapat sorra vezette a támadásokat, az akciókat pedig rendre lövéssel fejezte be. Franck Boli és Tokmac Nguen szerezhetett volna újabb gólt, ám az új gyepszőnyeget a jelek szerint egyelőre szokniuk kell a labdarúgóknak… S amilyen unalmas volt a kosztanaji kilencven perc, annyira lüktetett a játék ezúttal Budapesten, és ez nem csak a Ferencvárosnak, a kazahoknak is köszönhető volt. Ha náluk volt a labda, próbáltak passzolni, átjutni a magyar együttes térfelére, még akkor is, ha a tudáskülönbség akkorra már kirajzolódott. Sztanyiszlav Csercseszov az oldalvonal mellett nem nyugodott meg, karjaival folyamatosan utasításokat adott játékosainak, a bekiabálásait azonban elnyelte a közönség zaja, a ferencvárosi ultrák megállás nélkül buzdították a csapatot, remek volt a hangulat a Groupama Arénában.

Érződött is a zöld-fehéreken, hogy nem elégednek meg a három rúgott góllal, unalmas passzolgatás helyett minden mozdulatból előre próbáltak játszani, a két szélső hátvéd – Henry Wingo és Eldar Civic – is rendre fellépett az akciókhoz. Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke a tavasszal lapunknak adott interjújában arról beszélt, a kiválasztásban meghatározó szempont lett a futballisták futógyorsasága – nos, ezen a mérkőzésen szembetűnő volt a két csapat közötti sebességkülönbség. A jó kezdés ráadásul önbizalmat adott, bejöttek a cselek, szép sarkazások is voltak a mezőnyben, a tizenhatos előterében a támadók pedig azt lesték, melyik társukat hozhatják helyzetbe, esetleg van-e lehetőségük kapura lőni.

A második félidő nem egészen úgy kezdődött, ahogyan a hazaiak eltervezték. A Tobol többször is eljutott Dibusz Dénes kapujáig, hol a védőknek kellett nagyot menteniük, hol a kazahok rontottak – Sztanyiszlav Csercseszov egy-egy felelőtlen megoldásnál a kispados zónát elhagyva, mérgesen rontott a pálya széléig. Csapata az idő előrehaladtával ismét átvette a játék irányítását, a 72. percben mégis gólt szereztek a vendégek – ám a lengyel játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. Néhány pillanatra elcsendesedett a Groupama Aréna, a szurkolók vártak a bíró ítéletére: ha a találat érvényes, nehéz hajrá várt volna a Ferencvárosra.

Ám ezután ismét a zöld-fehérek percei következtek, Sztanyiszlav Csercseszov jó érzékkel cserélt, a pályára küldött Fortune Bassey nem sokkal a beállása után a kapuba passzolta a labdát, lezárva az este lényegi kérdését, sőt, az utolsó pillanatokban újabb gólt ért el. A nigériai támadó találatai azért is voltak fontosak, mert így a keret újabb labdarúgója várhatja önbizalommal telve a Bajnokok Ligája következő fordulóját. A végére a Tobol játékosai elfogadták, hogy ezen az estén nincs keresnivalójuk, a hajrá perceire kiállítás miatt tíz emberre is fogyatkoztak.

A Fradi összességében könnyedén, jó játékkal hozta le a párharc második meccsét, egyértelműen igazolta, hogy erősebb és jobb csapat. A Bajnokok Ligája selejtezőjének második fordulójában a pozsonyi Slovan vár a Ferencvárosra, az első mérkőzést jövő héten Budapesten rendezik.

„Szerettünk volna agresszíven kezdeni és kilencven percen keresztül így futballozni, ami nagyjából sikerült is. Örülök a mai teljesítménynek, kielemezzük a látottakat és megyünk tovább, szeretnénk tovább fejlődni. Tudjuk, hogy nem a Tobol a legerősebb ellenfél ezen az úton, amin elindultunk” – kezdte a meccs utáni értékelését az FTC vezetőedzője, Sztanyiszlav Csercseszov, akit ezt követően az új szerzemények játékáról kérdeztünk. Arra voltunk kíváncsiak, mi az oka, hogy ezúttal is csak Adama Traoré került be a kezdőcsapatba a nyáron érkezett futballisták közül.

Nem mindig egyszerű az új embereket beépíteni. Vannak, akik hamarabb fel tudják venni a ritmust, ezt láthattuk korábban Eisti esetében, és ezt láthatjuk most Traorénál is, de senki nem kap semmit ajándékba, mindenért meg kell dolgozni” – válaszolt Csercseszov. A szakember hozzátette, mindig azok vannak a pályán, akik a  lehető legjobb formában vannak.

A szakember a Slovan ellen következő párharcról annyit mondott, ki fogják elemezni az ellenfelet, és ismeri a két csapat közös múltját is, de reméli, ez nem fogja befolyásolni a párharcot. A játékoskeret kapcsán azt is elmondta, hamarosan a sérüléséből visszatérő Ryan Mmaeéval is számolhat.

A találkozó utáni sajtótájékoztatón a Tobol vezetőedzője elismerte, a Ferencváros más kategóriát képvisel, mint együttese.

A jobbik csapat jutott tovább. Az első húsz percben rosszul játszottunk, és a Ferencváros megmutatta, milyen erős gárda. Nem volt jó a kondíciónk, kicsit bele is aludtunk a meccsbe. A második félidő elején jól ment a játék, jó volt a hozzáállása a játékosaimnak, ebben a szakaszban jobbak voltunk, de aztán újabb gólt kaptunk, jött a kiállítás és egy kicsit feladta a mérkőzést az együttesem. Úgy gondolom, Ferencváros a legjobb csapat ebben a fordulóban, gyorsabb, jobb nálunk. Remélem, a gibraltári Lincoln Red Imps ellen már jobban fog menni a játék az Ekl selejtezőjében” – összegzett a Tobol vezetőedzője, Milan Milanovics, aki azt is kiemelte, Budapest az egyik kedvenc városa, remek hangulat volt az összecsapáson és nagyon korrektek voltak a hazai szurkolók.

Sajtóvisszhang: „A Tobolt húsz perc alatt eltaposták és kirúgták a BL-ből”

„A Tobol nagyon kikapott” – írja főcímében a zakon.kz, amely kifejti, hogy a vendégcsapat szurkolói húsz perc után felháborodtak (a Groupama Arénában mintegy ötven vendégdrukker volt  – a szerk.), hiszen akkor már három gólnál tartott a Ferencváros. A cikk a Tobol vezetőedzőjének, Milan Milanovicsnak a sajtótájékoztatón adott nyilatkozatával zárul, amelyben a szerb szakember elismerte, az erősebb csapat jutott tovább; illetve azzal, hogy a Tobol az Európa-konferencialigában folytathatja szereplését a gibraltári Lincoln Red Imps ellen.

Még élesebben fogalmaz a sport.kz beszámolója a Tobol 5–1-es budapesti veresége kapcsán. „A Tobolt húsz perc alatt eltaposták és kirúgták a Bajnokok Ligájából” – írja a sportportál, amelynek munkatársa, Alekszandr Sztrelnyikov a lefújás után kérdésünkre megjegyezte, a Tobol, kiváltképp a csapat védelme, sokkal gyengébb teljesítményt nyújtott annál, amire számítottak.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a szerdai mérkőzések után hogyan várja a szlovák sajtó a jövő heti, Ferencváros–Slovan találkozót, hiszen az FTC mellett a pozsonyiak is továbbjutottak: hosszabbításban, 0–1-ről fordítva búcsúztatták idegenben a grúz Dinamo Batumit. Az pedig már korábban eldőlt, hogy a magyar és a szlovák bajnok egymással mérkőzhet a következő körben.

„Váratlan fordulat Batumiban, a Ferencváros vár a Slovanra” – írja a kosiceonline.sk. A cikk a Slovan grúziai meccséről azt írja, hogy Holman Dávidék (a korábbi ferencvárosi a kezdőcsapat tagja volt – a szerk.) főleg az első félidőben játszottak fölényben, a 104. percben viszont, amikor a hazaiak megszerezték a vezetést, úgy tűnt, eldőlt a továbbjutás. A Slovan azonban előbb váratlanul egyenlített, majd a 123. percben Vladimir Weiss szögletből csavart góljával tovább is jutott.

A szlovákok hőse, a győztes gól szerzője arról beszélt a lefújás után, hogy bízik benne, telt ház előtt fogadhatják a Ferencvárost.

A Ferencváros elleni BL-selejtezővel kapcsolatban több portál is közölte már a jegyvásárlással kapcsolatos információkat, illetve azt, hogy a párharc második meccsén, július 27-én, 20.30 órától fogadja a Slovan az FTC-t Pozsonyban.

pravda.sk képgaléria formájában mutatja be a Slovanra váró Ferencváros játékosait, hangsúlyozva, hogy szerdán csak egy magyar, Dibusz Dénes szerepelt az FTC-ben. „Futballzsoldosok orosz vezetés alatt – ez a Ferencváros. A híres magyar márka manapság már nem is annyira magyar. Csak egy magyar játékos játszik rendszeresen a kezdőcsapatában” – fogalmaz a szlovák oldal.