Itt a tavasz! Csoportgyőztesek vagyunk!

Elképesztő siker! Hajrá Fradi!

Ferencváros, vár a tavasz: a csoport élén végzett a magyar bajnok!

Egyenlítettek odahaza a zöld-fehérek a Monaco ellen, és a Crvena zvezda győzelmével ez a Fradi első helyét jelenti!
A Ferencváros 1–1-et játszott odahaza a Monacóval a labdarúgó Európa-liga csoportkörének 5. fordulójában, és ezzel az egy ponttal a csoportja élén végzett. A magyar bajnokcsapat tavasszal is folytatja szereplését az El-ben.

Nyilatkozatok:

Sztanyiszlav Csercseszov, a Ferencváros vezetőedzője először arra reagált, hogy csapatának elég egy pontot is szereznie ahhoz, hogy továbbjusson a csoportjából.

„A holnapi meccs mindkét csapat számára nagyon fontos lesz, szoros a csoport állása, nem akarok a pontokról, a pontszerzésről beszélni. Arra fókuszálunk, hogy jó teljesítményt nyújtsunk a pályán, és kihasználjuk a helyzeteinket. Szeretnénk ha hasonló jó formában lépnénk a pályára, ahogy tettük azt a hétvégén, a Puskás Akadémia elleni bajnokin. Ha a Monaco legutóbbi eredményeit nézzük, akkor valóban ingadozó volt a teljesítményük, azonban ha a pályán mutatott játékukat, akkor nem mondanám ezt. A Trabzonspor ellen kaptak egy szerencsétlen gólt, de alapvetően azon a meccsen sem játszottak rosszul. Nagyon erős csapatról van szó, amely a korábbi években a Bajnokok Ligájában szerepelt. Azt nem árulhatom el, milyen taktikával készülünk a meccsre, de természetesen kielemeztük az ellenfelünket. Én azonban inkább a saját csapatommal szeretek foglalkozni, s azt kell mondanom, minden eshetőségre fel vagyunk készülve.

Knoester eltiltott, Civic pedig sérülés miatt nem lesz bevethető a Monaco ellen. Ezzel kapcsolatban Csercseszov elmondta, az elmúlt három meccset is négy védővel oldották meg, remélhetőleg mindenki más bevethető lesz. Két napja Kovacevic is velük edzett már, Pászka a legutóbbi meccsen nagyon jó teljesítményt nyújtott, és Botka is visszatért a sérüléséből.

Philippe Clement, az AS Monaco vezetőedzője először arról beszélt, mit kell másképpen csinálniuk, hogy ne szenvedjenek ismét vereséget a Ferencvárostól.

„Hatékonyabbnak kell lennünk, mint amilyenek az első mérkőzésen voltunk, hiszen ott is megvoltak a helyzeteink. Ellenfelünk magas minőséget képvisel, nagyon hatékony, gyors irány- és tempóváltásokra képes. Kilenc pontja van, nem véletlenül, és az egyetlen elvesztett meccsén is rengeteg lehetősége volt. Az utóbbi két találkozónkon valóban egyaránt kaptunk négy gólt, de más volt a Trabzonspor és a Lille elleni mérkőzés is. Utóbbin nem voltunk elég kompaktak, miközben ellenfelünk támadásban igen erős volt. Igaz, mi is eredményesek voltunk háromszor, ám a győzelem elmaradt, ezért a csapatjáték struktúrájára kell hangsúlyt fektetnünk. Meg kell teremtenünk az egyensúlyt a csapaton belül, a sok kapott gól nemcsak a védelem hibája, vagy egyéni hibák okozták, hanem az együttműködés hiánya. Ellenben a Ferencváros erőssége a kompakt csapatjáték, a csatárok például nemcsak a góllövésből, hanem a védekezésből is kiveszik a részüket.

Azt is elmondta, Alekszandr Golovin megsérült a tegnapi edzésen, meghúzódott a bokája, de valószínűleg ő is rendelkezésre áll csütörtök este. Az is szóba került, hogy az odavágón három védővel álltak fel, s váltanak-e négy hátvédre, ezt azonban nem akarta elárulni.

Európa Liga, H-csoport, 5. forduló:

Ferencváros — AS Monaco: 1-1 (0-1)
Groupama Aréna, 21:00. 20.517 néző.
Vezette: Enea Jorgji (asszisztensek: Rexha, Cokaj; tartalékjv.: Lata – albánok; VAR: A. Hernández; VAR asszisztens: J. Martínez Munuera – spanyolok)

Ferencváros: Dibusz — Wingo, S. Mmaee, Botka, Pászka (Nguen, 65.) — Vécsei (Besic, 56.), Laidouni — Zachariassen, Gojak (Marquinhos, 46.; Esiti, 90+1.), Traoré — R. Mmaee
kispad: Bogdán, Őri, Mercier, Kovacevic, Boli, Lisztes
vezetőedző: Sztanyiszlav Csercseszov

AS Monaco: Nübel — Disasi, Maripán, Badiashile — Vanderson (Diatta, 41.), Fofana (Jean Lucas, 83.), Camara, Golovin, Caio Henrique — Volland (Embolo, 83.), Ben Yedder
kispad: Didillon, Boadu, Jakobs, Matazo, Minamino, Akliouche, Sarr, Ben Seghir, Gelson Martins
vezetőedző: Philippe Clement

Gól: Zachariassen (81.) illetve Ben Yedder (31.)
Sárga lap: Botka (24.), Dibusz (32.), Laidouni (80.), Csercseszov (90+1.), Besic (90+3.) illetve Camara (57.), Maripán (84.)

A biztonság kedvéért a stadion körüli utcákat ezúttal is lezárták. Noha a legutóbbihoz hasonló balhékra nem kellett készülni, fekete csuklyás Crvena zvezda-drukkerek helyett ezúttal békésebb Monaco-ultrák érkeztek a Groupama Arénába, a rend őrei mégis biztosra mentek. Autókat ugyanúgy nem engedtek be a vendégszektor felőli Albert Flórián útra, ám a ferencvárosi és hercegségbeli drukkerek békésen sétálgattak egymás mellett. Az más kérdés, hogy különösebb erődemonstrációnak nem is lett volna értelme, a vendégeknek fenntartott szektorban jó, ha százötvenen gyűltek össze. A VIP-szektorban ott voltak a kupából a ferencvárosiakat búcsúztató iváncsai legények is, akik Kubatov Gábor elnök meghívására ültek fel a lelátóra, hogy a helyszínen élvezzék az Európa-liga-összecsapást.

Csakhogy a Ferencváros játékán eleinte nemigen volt mit élvezni.

Jobban, lendületesebben kezdett a Monaco, az ötödik percben Henry Wingo hibáját követően csak a vendégeken múlott, hogy ne szerezzék meg a vezetést, a labda a lécről vágódott vissza a mezőnybe. A zöld-fehérek jobb oldalán Kristoffer Zachariassen ugyan kétszer is veszélyesen tört előre, a vendégek futballoztak jobban, ötletesebben. Nemcsak az eladott labdák okoztak problémát, a vonalvédekezés is meglehetősen rizikós volt, Wissam Ben Yedder rendre a védők vonalából ugrott ki, egyik megmozdulásából betalált, a másikból nagy helyzetbe került – szerencsére mindkétszer lesről ugrott ki… Nem találta a ritmust a Fradi, ám ehhez az is kellett, hogy a Monaco sokkal agresszívebben, támadóbb felfogásban futballozzon, mint a két csapat első mérkőzésén. Az akkor győztes gólt szerző Vécsei Bálintnak és a mellette játszó Aissa Laidouninak nemegyszer kellett besegítenie a védekezésbe, és nagyon úgy tűnt, idő kérdése, mikor szerzik meg a vezetést a vendégek.

Ez a pillanat a 31. percben jött el.

Jobb oldali akció végén az addig is agilisan futballozó Wissam Ben Yedder sarkazta a labdát mesterien Dibusz Dénes kapujába – az akciónál Zachariassent a földre gyömöszölték, bőszen reklamáltak a ferencvárosiak, de hiába.

Az első negyvenöt perc nem a Ferencvárosé volt. Kevés volt a korábban látott ötletes megoldás, váratlan csel, pontos indítás, annál több a ki nem kényszerített hiba, Pászka Lóránd hazaadását követően kis híján a hazai kapuba gurult a labda. A keménységgel, akarattal nem volt gond, a magyar bajnokcsapat játékosai bátran belementek az ütközetekbe – Laidouni egy belépőnél például akkorát odapakolt Vandersonnak, hogy a brazilt le kellett cserélni –, de a vendégek kapujáig alig-alig jutottak el. Sztanyiszlav Csercseszov is érezte, hogy nem megfelelően működik a támadójáték, a félidő utolsó negyedórájában Adama Traoré és Zachariassen oldalt cserélt, ám érdemi áttörést ez a húzás sem hozott a Fradi játékában.

A szünetben pályára küldött Marquinhos csatasorba állítása a második félidőre lendületet hozott a zöld-fehérek játékába, a hazaiak szakmai stábja pedig még inkább próbált belenyúlni a mérkőzésbe. Előbb jött Muhamed Besic, majd meglepő módon a balhátvéd, Pászka helyére Tokmac Nguen érkezett. A Ferencváros persze nem maradt szélső védő nélkül, a Magyarországra érkezése óta kizárólag szélsőt játszó Adama Traoré lett a balbekk. Rizikós húzás volt, ám Csercseszov alighanem úgy volt vele, hátrányban kockáztatni kell, a több mint húszezer hazai néző előtt nem lenne jó vereséget szenvedni. Elsöprő hazai rohamokról azonban ekkor sem beszélhettünk, a helyzetek, ziccerek továbbra is hiányoztak.

Az utolsó húsz percnek úgy futott neki a Ferencváros, hogy gólt kell szereznie, és próbált is nyomást helyezni a vendégek védőire. A Monaco ekkor – érthető módon – már az időt is húzta, a szögletekhez, bedobásokhoz a vendégek lassított felvételként bandukoltak oda, elégedetlenkedett, fütyült is a hazai publikum. Gondot jelentett, hogy a percek előrehaladtával a türelem is fogyott, olykor kapkodóvá váltak a ferencvárosi támadások, a játékosok szerettek volna minél hamarabb a vendégek kapujáig eljutni, ami rossz megoldáshoz, pontatlan passzhoz vezetett. A hazai közönség próbálta űzni, hajtani a csapatot, és az őrjítő buzdításnak meg is lett az eredménye.

Nem sokkal a vége előtt jött Kristoffer Zachariassen, és a kapuba vágta a labdát!

Mindenki talpon volt a stadionban, a szurkolók ünnepeltek, a hazai kispadról úgy ugrott fel mindenki, mintha startpisztoly dördült volna el. A Ferencváros ismét óriásit harcolt, sokan nem hitték, hogy ezen a napon gólt szerezhetnek a Monaco ellen, a zöld-fehérek mégis csodát tettek, és akkor is foggal-körömmel harcoltak, amikor a játék nem igazán működött.

A nap (egyik) legjobb forgatókönyve valósult meg: a Ferencváros nem kapott ki a Monacótól (1–1), és miután a Crvena zvezda hazai pályán legyőzte a török Trabzonsport, a magyar bajnok a döntetlennel is megnyerte a H-csoportot.

Október 27-e emlékezetes nap marad a Ferencváros életében: a szép őszi napon máris eljött a tavasz…

További képek: Farkas Zsolt, fradi.hu, nso.hu, Sas Gábor, Sportfotók

„Jó estét! Ez most tényleg egy jó este!” – köszöntötte a sajtótájékoztatón részt vevőket a Ferencváros vezetőedzője, Sztanyiszlav Csercseszov.

„A félidőben tudtuk, hogy nem játszunk olyan jól, mint amennyire tudunk. Szerettem volna lenyugtatni a csapatomat, túl gyorsan próbáltunk támadni. A mérkőzés közben nem tudtam, hogy áll az ellenfeleink párharca, igyekeztünk a saját játékunkra koncentrálni” – kezdte értékelését az orosz mester.

Az FTC vezetőedzőjét megkérdezték, mi a kulcsa annak, hogy csapata az elmúlt időszakban az övénél jóval nagyobb költségvetésű együttesek ellen tudott nyerni, illetve döntetlent játszani.

„És mekkora pénzből gazdálkodik az Iváncsa? – vágott vissza gyorsan a tréner. – Nem a pénz focizik, hanem a focival lehet pénzt keresni. A büdzsének nincs mindig jelentősége, jól be is kell tudni azt osztani. A kulcs az, hogy nagyon egységesek voltunk.

Csercseszov úgy érzi, csapata csoportgyőzelme ellenére nincs az európai élklubok sorában.

„Még nem vagyunk az elitben. Akkor tartoznánk oda, ha minden évben BL-csoportkörösek lennénk, majd onnan továbbjutnánk. Mi nem is szeretnénk az elit lenni, mi a Ferencváros szeretnénk lenni a maga történelmével, szurkolóival.”

A vendégeket irányító Philippe Clement dicsérte csapatát.

„Azt gondolom, hogy domináltunk, megérdemeltük volna a győzelmet. Nagyon jó első félidő után a másodikat is kontroll alatt tudtuk tartani. Nem mutattuk sérült csapat képét és a kapott gólt is jól reagálta le a csapat. Csalódottak vagyunk az eredmény miatt, de a legfontosabb az, hogy a sorsunk továbbra is a kezünkben van. A pont amelyet szereztünk, mindenképp megbecsülendő. Jövő héten csütörtökön megküzdünk a továbbjutásért.”

A tréner elismerően szólt az FTC minőségi játékáról és akaraterejéről is, megjegyezte, sokat számított az a biztatás, amelyet a ferencvárosiak szurkolóiktól kaptak, majd gratulált a továbbjutáshoz.

A csapatkapitány, Dibusz Dénes is megszólalt a mérkőzés után: „A sorsolás pillanatában sem gondolta senki, de még utána sem, hogy ebből ez lesz… Az első félidő nehézkes volt, de azt gondolom, hogy ott is voltak olyan lehetőségeink, amikben több volt. A Monaco gólja véleményes volt, talán volt előtte egy fault, de a második félidőben már úgy jöttünk ki, hogy egy életem egy halálom. A csoportgyőzelem nagyon nagy öröm, boldogság, és nagyon szerencsésnek vallhatjuk magunkat mi, akik ennek részesei vagyunk. Előzetesen sokan aláírtuk volna a harmadik helyet, az Európa-konferencialigába jutást is… de megéri álmodozni, érdemes álmodni!”

Dibusz arra a kérdésre is felelt, tudja-e, hogy az Európa-liga döntőjét jövőre (a 2022–2023-as idény végén) a Puskás Arénában rendezik: „Tudjuk, hol lesz az Európa-liga-döntő. Szerettünk volna a BL-ben elindulni először, ha ez az út, akkor ez az út…” – jegyezte meg viccesen.

„Tökéletes passzt kaptam Tokmactól, boldog voltam, amikor láttam, hogy bement, de nem mertem mindjárt ünnepelni, mert attól tartottam, hogy lesen voltam. Néztem a partjelzőt, felemeli-e a zászlaját, s amikor nem tette, az csodálatos érzés volt. Pláne, hogy a tábor előtt lőttem a gólt. Ez a világ legjobb érzése!” – idézte fel a gólját Kristoffer Zachariassen, aki úgy véli, karrierje legfontosabb találatát szerezte az AS Monaco ellen.

Miután a Ferencvárosnak a csoportjából való továbbjutáshoz elég volt a döntetlen is, ráadásul a Crvena zvezda legyőzte a Trabzonsport, a zöld-fehérek csoportelsőként jutottak az Európa-liga nyolcaddöntőjébe. Videónkban Zachariassen a lefújás és a szurkolókkal közös ünneplés pillanatait is felidézi, s beszél arról is, hogy a Monaco most jobban tisztelte őket, mint az első meccsen. Továbbá kiemeli, hogy ezt a sikert igazi csapatmunkával érték el.

El: „Megbüntették ambíció nélküli játékáért a Monacót” – francia lapszemle

A legnagyobb francia sportlap, a L’Équipe úgy kezdi, a Trabzontól hatalmas pofont kapó Monaco nagy kockázattal érkezett meg Budapestre, ugyanis a vereség a kiesést is jelenthette volna neki. Wissam Ben Yedder gólját dicsérik a franciák, majd megjegyzik, a második félidőben nem bírt ellenállni a csapat a Ferencváros támadásainak.

„Az első félidőben domináló Monaco a szünet után inkább csak szenvedett.”

Leírják, hogy a döntetlennel is még a saját kezében van a sorsa a Monacónak, ha nyer Szerbiában,  odaérhet a második helyre. Megjegyzik, az első hely biztosan elérhetetlen, hiszen a 10 pontos Ferencvárost egyik csapat sem előzheti már meg. Sajnálja a lap ugyanakkor, hogy nem tudtak revansot venni a monte-carlói, 1–0-s vereségért.

francia Eurosport szerint az első félidőben a Monaco dominált, de a második játékrészre visszahúzódtak, nem bírtak a Fradi támadásaival, Zachariassen pedig kihasználta Tokmac jó beadását és a vendégvédelem hibáit, és megszerezte az egyenlítő gólt.

„A második félidőben az ambíció nélküli játékért megbüntetett Monaco ugyanakkor még életben maradt az Európa-ligában. A hercegségi csapat a következő fordulóban parázs hangulatú mérkőzésen, a Crvena zvezda ellen a tavaszi szereplésért játszik majd.”

monacomatin.mc, monacói napilap – amely címlapján foglalkozik a mérkőzéssel – szerint nem a várt eredményt érte el a Monaco csütörtök este. Emlékeztetnek, ugyan sokáig vezetett és dominált csapatuk, a második félidőben már nem tudott irányítani a hercegségi gárda, nem bírt a Fradi támadásaival, ezt meg is büntette a Ferencváros. Megjegyzik, két nagy lehetősége is lett volna Clement csapatának a második gól megszerzésére, de Volland és Maripán is kihagyta. Hozzáteszik, a Monacónak saját kezében van a sorsa, ha nyer Belgrádban, az El-ben szerepelhet tavasszal is.

FootMercato nem kíméli Philippe Clement csapatát, egyenesen azt írja, a Monaco abbahagyta a játékot a második félőben, megadta magát, Zachariassen pedig megszerezte az egyenlítő gólt. Kiemelik, a hercegség csapata csak a második helyen állt a csoportjában, Belgrádban juthat tovább.