Egygólos vereség Pireuszban

Nincs mese, a Groupamában kell behúzni a továbbjutást! Hajrá Fradi!

Jobban kezdett a magyar bajnok az Ekl rájátszásának első mérkőzésén az Olympiakosz ellen, de a hajrá a görögöké volt – visszavágó a jövő héten. A Ferencváros 1–0-ra kikapott az Olympiakosz otthonában a labdarúgó Európa-konferencialiga rájátszásának első mérkőzésén. Visszavágó egy hét múlva, 21 órától a Groupama Arénában.

Nyilatkozatok:

A Ferencváros küldöttsége még el sem indult Pireuszba, amikor a görög csapat már megtartotta a találkozót felvezető sajtótájékoztatóját szerda kora délután. Először vett részt az Olympiakosz edzőjeként ilyen jellegű eseményen a spanyol José Luis Mendilibar, akit vasárnap neveztek ki a portugál Carlos Carvalhal helyére. A Sevillával tavaly a budapesti Puskás Arénában a Roma ellen Európa-ligát nyerő 62 éves szakember hosszú edzői pályafutása során először vállalt munkát külföldi csapatnál, ám ez nem jelenti azt, hogy ne tudná, hova, milyen klubhoz szerződött.

„Nagy klubba érkeztem, de hogy az egyesület edzőt váltott, azt jelenti, nincs minden rendben. Mindenesetre elképesztő lehetőségek rejlenek a csapatban, amelyhez azért írtam alá, mert hiszek abban, hogy minden sorozatban célba érhetünk. Képzett, technikás játékosaink vannak, de az eredményességhez nagyobb agresszivitásra van szükség tőlük. Az együttes simán megnyerte a legutóbbi, OFI elleni mérkőzését, ám a következő meccseken nagyobb ellenállásra kell számítanunk, az ellenfeleink erősebbek lesznek. Ami a Ferencváros elleni párharcot illeti, mindkét csapat ott akar lenni a nyolcaddöntőben, az a célunk, hogy előnyből várjuk a visszavágót, és okosan játszva továbbjussunk” – mondta Mendilibar.

Mendilibar az MTI érdeklődésére a Ferencvárosból egyetlen játékost sem akart kiemelni, de jó ellenfélnek nevezte. Szerinte a párharc során akár a szerencse is dönthet. Úgy vélte, nem lehet mindent előre megtervezni, sokkal inkább az a fontos, hogyan reagálnak a csapatok a váratlan helyzetekre, ezért is nem a riválissal, hanem inkább a saját tanítványaival foglalkozik.

„Nem tudtam, hogy mindenhol győzelemmel debütáltam, de ha így van, akkor szeretném ezt folytatni” – válaszolt egy görög újságírói kérdésre Mendilibar. „De ez nem lesz könnyű, mert más a Fradi és más a hétvégén 4-0-ra legyőzött OFI Kréta, ezúttal több erőfeszítésre lesz szükség a győzelemhez.”

Dejan Sztankovics vezetőedző ismeri az Olympiakosz erősségeit és gyenge pontjait, s megtörné a Fradival José Luis Mendilibar eddigi jó sorozatát.

– Az Olympiakosz vasárnap kinevezett vezetőedzője, José Luis Mendilibar sosem veszített még debütáló mérkőzésén. Van olyan erős a Fradi, hogy megszakítsa ezt a sorozatot?
– Csütörtök este meglátjuk! A statisztika mindig egy dolog, és minden sorozat megszakad egyszer. Mindenesetre nehezebb úgy készülni, ha az ellenfél vezetőedzője első meccsére készül csapatával. Mégsem mondanám, hogy a sötétben tapogatózunk José Luis Mendilibarral kapcsolatban, rendkívül tapasztalt edző. Harmincéves előnye van velem szemben ezen a pályán, amikor ő bemutatkozott, én még a szárnyaimat bontogattam játékosként. Megpróbáljuk megszakítani ezt a sorozatát.

– Kemény falatnak ígérkezik a görög rivális. Hogy lehet jó eredmény elérni?
– Tudjuk, mire lesz szükség a jó eredményhez. A vezetőedzői szakma igazi kihívás, rengeteg munkával jár, és nekünk a kispadon is száz százalékot kell nyújtanunk. Bízom a játékosaimban, huszonöt kemény harcosom van, akik szenvedni is hajlandóak a sikerért.

– Fia néhány nappal ezelőtt az Internazionale U19-es csapatával járt itt, és szenvedett vereséget az Olympiakosz otthonában. Mit mesélt az itteni hangulatról?
– Az ifjúsági BL-ben játszottak, sajnos valóban kikaptak, de nagyon jó meccset játszottak, azt mondta. Öt-hat ezer ember előtt léptek pályára, nagyon élvezte a meccset.

– Az Olympiakosz sportigazgatójával, Darko Kovacseviccsel pedig együtt futballozott ön. Beszéltek a napokban?
– Abban maradtunk, a meccs napján megiszunk egy kávét, meglátogat a szállodában.

– Kire készülnek leginkább? Kit emelne ki az Olympiakoszból?
– Sokat változott a keretük, az elmúlt nyolc hónapban húsz-huszonkét új játékos érkezett hozzájuk, de kiemelni nem szeretnék senkit. Remek játékosokat igazoltak, de alaposan kielemeztük, feltérképzetük őket. Sokáig szurkolóik távollétében kellett játszaniuk, de ezzel nem szabad foglalkoznunk, nem szabad hogy ez nyomást jelentsem számunkra. Nagy fegyelemre és figyelemre lesz szükségünk csütörtök este. Leginkább koncentrációt és rendezettséget várok magunktól a pályán.

A mérkőzés:

Európa Konferencialiga, Rájátszás, 1. mérkőzés:

Olympiakosz — Ferencváros: 1-0 (0-0)
Pireusz, Karaiskakis Stadion, 18:45. ~32.000 néző.
Vezette: Glenn Nyberg (asszisztensek: Culum, Söderqvist; tartalékjv.: Klitte – svédek; VAR: Marco Fritz; VAR asszisztens: Storks – németek)

Olympiakosz: Paschalakis — Rodinei, Ndoj, D. Carmo, F. Ortega — Joao Carvalho (Jovetic, 78.), Alekxandropulos (A. Horta, 62.), Hezze — Fortounis (V. Iborra, 90+2.), El Kaabi (El-Arabi, 90+2.), Masouras (Podence, 62.)
kispad: Tzolakis, Papadoudis, Chiquinho, Richards, Retsos, Apostolopoulos
vezetőedző: José Luis Mendilibar

Ferencváros: Dibusz — Wingo, S. Mmaee, Cissé, Ramírez — Makreckis, Maiga — Zachariassen, Abu Fani (Besic, 81.), Marquinhos (Ben Romdhane, 75.) — Varga B. (Pesic, 75.)
kispad: Varga Á., Radnóti, Kodro, Civic, Abena, Pászka, Aaneba, Katona B.
vezetőedző: Dejan Stankovic

Gól: El Kaabi (83.)
Sárga lap: Alexandropulos (51.), D. Carmo (61.) illetve Makreckis (37.), Wingo (77.), Ben Romdhane (90.)

Az Akropoliszon már délelőtt sok magyar sétálgatott. Ekkor még többnyire kisgyermekes családok indultak felfedezni Athén nevezetességeit, hiába esett az eső, az ókori épületegyüttes mágnesként vonzotta a világ minden tájáról érkező turistákat. FTC-mezes és zöld-fehér sálas kirándulókba mégsem lehetett botlani, hiszen honfitársaink figyelmét felhívták, jobb, ha meccsnapon nem hordanak zöld ruhát.

Estére aztán hatszázötven ferencvárosi gyűlt össze a vendégszektorban, nagyjából a fele két különgéppel érkezett a görög fővárosba, a reptérről buszokkal egyenesen a stadionhoz szállították őket, elkerülve így a balhé lehetőségét. A helyiek egyébként sem bízták a véletlenre a biztonsági intézkedéseket, kora délután már több száz rohamrendőr posztolt a stadion környékén − volt idejük rákészülni a mérkőzésre és biztosítására, mert az őszi szurkolói zavargások miatt (amelyek során két drukker és egy rendőr is életét vesztette) két hónapja nem lehetett sporteseményt nézők előtt rendezni az országban. S milyen a Ferencváros szerencséje, a futballra kiéhezett görögök éppen a csütörtöki Ekl-találkozóra térhettek vissza az arénába.

Nem volt kérdés, zsúfolásig megtelik az aréna!

Alig kezdődött el a mérkőzés, máris érzelmi hullámvasútra ültek a csapatok. Másfél perc sem telt el, az égbe emelkedő Varga Barnabás az Olympiakosz kapujába fejelte a labdát, érthetően óriási volt a boldogság, csakhogy…

Sokáig ki sem írták a stadionban, hogy vizsgálják a találatot, az FTC játékosai örültek, ám jött a hideg zuhany. A gólt les miatt érvénytelenítették, tegyük hozzá, jogosan, még ha jó két percet is kellett várni az ítélet meghozatalára. Megkönnyebbülhetett a hazai együttes, s a több mint harmincezer görög fanatikus olyan szurkolásba kezdett, mintha csapatuk szerzett volna gólt.

Az oldalvonal mellől az Olympiakosz élére vasárnap kinevezett José Luis Mendilibar is heves kézmozdulatokkal lelkesítette játékosait, rá is fért a mozgás, a 10 Celsius-fokban rövid ujjú felsőben sétálgatott a kispad előtti területen. Félő volt, a kezdést követően lendületbe jönnek a hazaiak, de a Ferencváros összeszedetten futballozott. Hátul Ibrahim Cissé gyorsvonatként közlekedett, a középpályán Abu Fani nemegyszer több védőn áthámozva magát indított akciót, elöl pedig Varga Barnabás mozgott rendre jól a labda irányába. Élmény volt látni azt is, hogy a bal szélen Cristian Ramírez többször előrehúzódik a támadásokhoz, a félidő közepén egészen a tizenhatoson belülre szlalomozott, lövése után a labda kevés híján a jobb alsó sarokban kötött ki.

Az Olympiakosz ugyancsak sokszor próbálkozott beadást követően helyzetbe kerülni, és bár jobbára sikerült hatástalanítani a szélről érkező labdákat, az első félidőben Dibusz Dénesnek nagy bravúrt is be kellett mutatnia, elképesztő gyorsasággal ért le a labdára David Carmo fejesénél. A védés láttán a görögök nem hittek a szemüknek, a szurkolók fogták a fejüket, majd néhányan láncdohányzásba kezdtek. A lelátón ideges volt a hangulat, s a pályán egyre inkább feszültté váltak a játékosok, nem kímélték egymást, egy-egy összecsapást követően erőszakosan próbálták felrángatni egymást a gyepről, mondván, felesleges fetrengeni, nem volt szabálytalanság. A szünet előtti percekben akadtak meleg pillanatok a ferencvárosi kapu előtt, Cebrail Makreckisnek kellett kétszer is észnél lennie, ám a magyar csapat megúszta gól nélkül a helyzeteket.

Negyvenöt perc játék után a statisztika is egyenrangú küzdelmet sugallt a labdabirtoklás (50-50 százalék), a kapura lövések (6–4) és a kaput eltaláló lövések (2–2) tekintetében. Hiába a fergeteges hangulat, a futballra kiéhezett görög drukkerek és a sok pénzből összevásárolt új Olympiakosz-játékosok, a Ferencváros nem játszott alárendelt szerepet, sőt!

Az iramra az első félidőben sem lehetett panasz, és a két csapat a fordulást követően is próbálta egymást nyomás alá helyezni. A védelem a mérkőzés ezen periódusában is stabil lábakon állt, az éles szituációkban sem remegett meg a játékosok lába. Pedig a görög szurkolók szüntelen buzdítása mellett ment előre az Olympiakosz, labdarúgói keresték az utat Dibusz Dénes kapuja felé, és ekkor már jobb híján távoli átlövésekkel is próbálkoztak, hátha… Az FTC játéka ekkor kevesebb veszélyt hordozott magában, a labda ritkábban jutott el Varga Barnabásig, a többiek pedig kivétel nélkül visszazártak a kapu előtti területre, hogy minél kevesebb helyük legyen a görög támadóknak. Máris kijelenthető, hogy a télen a Metztől igazolt Habib Maiga erőssége lesz a magyar bajnoknak, védekező felfogású középpályás, aki piócaként tapad az ellenfélre, és a labdától sem jön zavarba.

A hajrára Dejan Sztankovics csatárt cserélt, érkezett Alekszandar Pesics, de a játék képe nem változott. Többet ment előre a hazai csapat, a görög drukkerek ekkor már trombitáltak is a lelátón, hátha befújják a labdát a kapuba − és jött is az Olympiakosz-gól. Az FTC védelme csak nem bírta el a nyomást, percekkel a vége előtt Ajub El-Kabi belőtte a labdát a kapuba, a jobb oldali akciónál sajnos többen is lemaradtak emberükről, a beadás Ramírez mellől érkezett, középen Samy Mmaeét is megelőzték, Wingo és Besic csak nézték, amint a csatár a kapuba lő.

Lüktető mérkőzést játszott a két csapat, a Ferencváros újfent bizonyította, nem rosszabb, mint a nála keretértékben és tapasztalatban is előrébb járó riválisai. José Luis Mendilibar sorozata ezúttal sem szakadt meg, bemutatkozó edzőként sohasem szenvedett még vereséget aktuális gárdájával – ezúttal sem.

A továbbjutás kiharcolása a legkevésbé sem reménytelen a Ferencváros számára, jövő héten csütörtökön 21 órától a Groupama Arénában csap össze a két együttes a 16 közé jutásért.

„Álomkezdés volt. Az ember a bemutatkozáskor mindig abban reménykedik, hogy megnyeri az első meccset. Ma keményen meg kellett dolgoznunk érte, de sikerült. Nem változtattam semmi lényegesen. Amikor új edző érkezik, a játékosok akkumulátorai feltöltődnek” – kezdett bele az uefa.com-nak az Olympiakosz nemrég kinevezett edzője, José Luis Mendilibar.

„Nem kezdtük jól a meccset. Az elején jobb volt nálunk a Ferencváros és uralta az első félidőt. Mélyre kellett nyúlnunk a támadások kialakításához. A második félidőben esett a fizikai szint, mi pedig ezt kihasználtuk, hiszen jobb formában fejeztük be a meccset, mint ők és sikerült gólt szereznünk” – tette hozzá a Sevillával tavaly Budapesten Európa-ligát nyert spanyol szakember.

„Fontos volt, hogy ne kapjunk gólt. Ettől biztonságban voltunk és nyugodtak maradtunk, és ez fontos a játékosok önbizalmához is. Az egész csapat jobban érzi magát, ha góllal fejez be egy meccset. Azzal a szándékkal megyünk Budapestre, hogy ugyanezt a tervet követjük. Lehet, hogy lesz némi személyi változás, de nem azért megyünk oda, hogy megtartsuk az egy nullás vezetésünket. Ha így teszünk, a Ferencváros biztosan szerez legalább egy gólt” – zárta szavait Mendilibar.

A meccs utáni sajtótájékoztatón Dejan Sztankovics, az FTC vezetőedzője értékelt.

– Jól játszott csapata, az Olympiakosz mégis nyert. Volt egy gólnyi különbség a két együttes között?
– Nehéz kérdés ez… Az első félidőben kifejezetten jól játszottunk, mi irányítottuk a játékot, kár hogy nem jött össze a vezetés. A fordulás után a hazaiak többet is cseréltek, a hetvenedik percig kontroll alatt tartottuk a mérkőzést, azt követően ránk jött az ellenfél. Remek hangulat volt a stadionban, nem szeretek veszíteni, de a teljesítményünkkel mégsem lehetek elégedetlen.

– A rutinos José Luis Mendilibar meglepte valamivel?
– Nem lepett meg. Remek edző, ő is próbált cserékkel belenyúlni a mérkőzésbe. A találkozó hajrájára némileg visszaesett a szervezettségünk, ez volt a döntő. A visszavágóra ebben mindenképpen változtatnunk kell. Mindkét csapat keményen küzdött, a kieséses szakaszban apróságok, centiméterek döntenek életről-halálról.

– Mit vár a párharc második mérkőzésén? A Groupama Arénában van esély ledolgozni a hátrányt?
– Miért ne lenne?! Izgalmas második mérkőzésre számítok. Egy hét múlva mi futballozunk a saját szurkolóink előtt, innen üzenem a drukkereinknek, mindenkire szükségünk lesz odahaza!