Varga parádé az MTK ellen

Biztos győzelem az örökrangadón! Hajrá Fradi!

A 223. örökrangadón Varga Barnabás a négy góljából hármat alig 3 és fél perc alatt szerzett. A 223. örökrangadót játszották a labdarúgó NB I 19. fordulójában, ezúttal a Ferencváros fogadta az MTK-t, és bár az első félidő végén még döntetlen volt az állás, a második félidőben Varga Barnabás parádéjával nagy különbségű győzelmet (5–1) aratott a hazai csapat.

Nyilatkozatok:

Dejan Stankovic: A februári meccsdömping megerőltető lesz, de készen állunk. Maiga, Szevikjan és Kodro személyében új, de hatalmas tapasztalattal rendelkező játékosok csatlakoztak a kerethez. Hamar felvették a csapaton belüli ritmust. Nagyon egységes közösség vagyunk, mondhatni, család. Mindenki hozzáteszi a magáét, keményen dolgozunk, de élvezzük is a játékot. Sokszor elmondtam már, a Ferencváros egy óriási klub. A kupa, az UEKL és a bajnokság is ugyanolyan fontos számunkra. Célunk, hogy versenyben legyünk a végsőkig. Csak ez a versenyszellem illik a klub mentalitásához.

A mérkőzés:

Ferencváros — MTK Budapest: 5-1 (1-1)
Groupama Aréna, 20:00. 7.014 néző.
Vezette: Bogár Gergő (asszisztensek: Georgiou, Becséri; Videóbíró: Karakó Ferenc; VAR asszisztens: Király; VAR operátor: Szőts; tartalékjv.: Dr. Csonka)

Ferencváros: Varga Á. — Wingo, Cissé (S. Mmaee, 67.), Ramírez (Dhonata, 78.) — Zachariassen, Abu Fani, Maiga (Besic, 78.), Loncar, Marquinhos — Varga B. (Lisztes, 67.), Kodro (Makreckis, 46.)
kispad: Dibusz, Ben Romdhane, Pászka, Katona B., Tóth A., Pesic, Sevikyan
vezetőedző: Dejan Stankovic

MTK Budapest: Demjén — Hej, Kádár, Kocsis G. — Nagy Zsombor (Kovács Patrik, 78.), Végh (Varju, 46.), Kata, Bognár I. (Spalek, 62.), Thiam (Kosznovszky, 58.) — Ennin (Jurina, 62.), Kovács Mátyás
kispad: Rácz G., Stieber Z., Horváth A., Németh K., Vadnai, Molnár R.
vezetőedző: Horváth Dávid

Gól: Varga B. (21., 52., 53., 56.), Loncar (66.) illetve Bognár I. (32.)
Sárga lap: Besic (87.) illetve Spalek (69.)

Ilyen sem fordult elő mostanában, két csatárral állt fel a Ferencváros. Dejan Sztankovics úgy lehetett vele, a legjobb, ha a 2024-es esztendő első hazai mérkőzésen ráijesztenek az ellenfélre, és az elmúlt idénybeli gólkirályt, Varga Barnabást (26 gól) és a góllövőlistát ezúttal vezető Kenan Kodrót (11 gól) is a csapatba állítja. De a hadrendben nemcsak ez volt a váratlan húzás, hanem az egész… A jelek szerint a szakmai stáb nem vesztegette idejét a téli felkészülés alatt, olyan taktikai felállásban játszottak a zöld-fehérek, amit régen láttunk magyar pályán. Hátul mindössze három védő volt, ha nagyon kellett, Habib Maiga segített vissza, a két csatárt pedig négy klasszikus támadó szellemű középpályás támogatta.

Az egyfajta erődemonstrációval felérő hadrend hamar meghozta a gyümölcsét, miután a Fradi – kis túlzással – végig egykapuzta a meccs első periódusát, a 22. percben megszerezte a vezetést.

A gólt ki más, mint Varga Barnabás szerezte!

A felkészülés alatt teljes értékű munkát csupán a spanyolországi edzőtábor utolsó öt napján végző csatár persze fejjel volt eredményes, súlypontemelkedését érdemes lesz utólag elemezni, a feje búbja olyan magasan volt, mint a talajról elrugaszkodó kapus magasba emelt kézfeje. De hiába a mezőnyfölény, a magas hazai labdabirtoklási mutató (72 százalék), a szünetig egyenlített az MTK. A Dibusz Dénest helyettesítő Varga Ádámnak a ferencvárosi kapuban sok dolga addig nem volt, a vendégek első valamirevaló támadásukból egyenlítettek. A gólhoz némi szerencse is kellett, ha Bognár István lövése nem pattan meg, aligha köt ki a hazai kapuban a labda. Az első félidő lefújása előtti pillanatokban Varga Barnabás ugyan ismét a kapuba fejelt, Bogár Gergő játékvezető a videobíró segítségével lökés miatt nem ítélt gólt. Mindenesetre intő jel volt ez a Ferencváros számára, a domináns futball önmagában kevés a győzelemhez.

A második félidőben aztán következett a Varga-show!

Miközben a lelátón Marco Rossi szövetségi kapitány igazgatta elegáns svájcisapkáját, Varga Barnabás magasabb fokozatba kapcsolt. Négy perc lefogása alatt három gólt szerzett, fejjel, lábbal, majd ismét fejjel volt eredményes. Elképesztő formában játszott, nem sokkal később hanyag eleganciával adott laza sarkazós gólpasszt az ugyancsak remek napot kifogó Stjepan Loncarnak, és ha figyelembe vesszük, hogy a szünet előtt is fejelt egy gólt, amit a videobíró érvénytelenített, Varga tízes osztályzatához nem férhetett kétség. Különösen annak tudatában, hogy a felkészülés alatt sokáig külön dolgozott, két hete végez teljes értékű munkát, így a 67. percben Dejan Sztankovicsnak le is kellett cserélnie. 5–1

Legutóbb Hahn János kapott tízes érdemjegyet, 2020. november 7-én, a Puskás Akadémia elleni 6–2-es találkozón szerzett négy gólt. A Paks csatárának harminchét perc kellett a mesternégyeshez, Varga Barnabásnak ezúttal harminckettő… Az évezredben ő az ötödik, aki tízes osztályzatot kap a Nemzeti Sport tudósítóitól, Waltner Róbert (ZTE), Pál András (MTK), Bajzát Péter (Pécs) és Hahn János (Paks) után Varga Barnabás is beírta (befejelte) magát a történelemkönyvekbe. A ferencvárosi krónikások is újabb nevet véshetnek be a noteszükbe, Páncsics Miklós, Szabó Ferenc, Nyilasi Tibor, Fischer Pál után ő az ötödik Fradi-játékos, aki tízes osztályzatot kapott.

Dejan Sztankovics természetesen dicsérte a Ferencváros teljesítményét, és külön kitért a mesternégyest rúgó, és egy gólpasszt is jegyző Varga Barnabásra.

„Ma nagyon jó intenzitással, szervezettséggel, komoly nyomás alá helyeztük az ellenfelünket. Élmény volt nézni a csapat teljesítményét! Egy ember a csapat nélkül semmit sem ér, de van olyan, amikor a csapat az égig repíthet egy játékost – ez ma Varga Barnabás volt. Nagyon örülök neki, hogy ilyen jól játszott. Lenyűgöző játékos, igen bátor ember, és nemcsak a góljának örülök, hanem, hogy két hónapos kihagyás után lelkileg is erősen tért vissza a pályára.”

Az ismét gólt szerző Stjepan Loncarról is ejtett néhány szót. Úgy véli, minden játékosnak kell egy edző, aki hisz benne, és ad egy második esélyt, ő pedig nagyon különleges futballistának tartja.

orváth Dávid, az MTK vezetőedzője ugyancsak kitért Varga Barnabás kivételes teljesítményére.

„Nagyon veszélyes támadó, akit ezen a napon nem tudtunk semlegesíteni a tizenhatoson belül. Illetve, ezt annyival kiegészíteném, hogy az első félidőben meg volt az a nyomástűrő képességünk, ami kellett ehhez a meccshez megvolt. Ezt veszítettük el abban a kritikus időszakban, amikor kaptunk három gólt, akkor Varga Barnabás nagyon élt. Nem szabad ilyen rövid időn belül három gólt kapni, sajnos a cserével sem tudtam megszakítani a játék menetét, hogy kicsit levegőhöz jussunk. Nemcsak a Ferencváros erőszakolta ki ezeket a szituációkat, hanem mi is engedtünk nekik, nagy hibákat vétettünk. Ott vége is volt a mérkőzésnek.”

„Mit is mondhatnék?! Mindenekelőtt köszönöm a társaknak, hogy segítettek, hiszen egyedül sosem tudsz nyerni, mindig kell hozzá a csapatmunka. Hosszú kihagyás után tértem vissza a pályára, az önbecsülésemnek nagyon jót tett, hogy ilyen jól sikerült a kedd esti mérkőzés – mondta Varga Barnabás. – Azt nem mondanám, hogy mostanra teljesen utolértem magamat, nem vagyok tökéletes állapotban, vissza kell nyernem az erőmet. Örülök a négy gólomnak, de leginkább a győzelemnek, hogy idén két mérkőzésből kettőt megnyertünk. Fontos volt a jó rajt…”

Ami a 10-es osztályzatot illeti: a csatár neves, szintúgy a Fradiban játszó elődökhöz is csatlakozhatott, és ami esetében még különlegesen értékes, hogy a legszebb magyar futballhagyományt elevenítette meg a találataival, a négy góljából kettőt fejjel szerzett, súlypontemelkedése egyedülálló a magyar, de talán a nemzetközi mezőnyben is. A játékos elmondta, ezt a képességét örökölte.

„Apu odahaza Szentpéterfán játszott, s a fejjátéka messze földön híres volt. A környékbeli csapatok védői hiába készültek rá, rettegtek, ha előrehúzódott a szögletekhez, szabadrúgásokhoz, nehogy ő fejelje el a labdát. Nem ő volt a legmagasabb a csapatban, de hogy a ruganyossága neki volt a legjobb, az biztos. Ahhoz, hogy valaki jól fejeljen, nemcsak ruganyosság, hanem ütemérzék is kell. Nos, ezt alighanem édesapámtól örököltem.”

A ferencvárosi csatár sosem számolgatta a góljait, de emlékei szerint egy meccsen nem szerzett még négyet, hármat pedig ilyen rövid idő alatt biztosan nem. A gyors gólokkal eldőlt a mérkőzés, Varga Barnabás ráadásul csapatkapitány is volt a mérkőzésen, ami nem mindennapi megtiszteltetés.

„Ez tényleg óriási büszkeség számomra. Köszönöm a bizalmat, amit ezzel megszavaztak nekem. Ha néhány éve azt mondja nekem valaki, én leszek a Fradi »csékája«, aligha hiszek neki. Ezt nem sok újonnan érkező futballista mondhatja el magáról.”

Dhonata: — Csodálatos érzés volt először pályára lépni az élvonalban, egész életemben ezért a pillanatért dolgoztam. Nagyon örülök annak, hogy egy hazai bajnokin sikerült bemutatkoznom, a szurkolóink fantasztikusak voltak, jó hangulatot teremtettek, és nagyon boldog voltam, amikor a jó megmozdulásaimat tapssal jutalmazták. Szeretném megköszönni a bizalmat és a támogatást Dejan Sztankovicsnak is, ő csak annyit mondott, mielőtt pályára küldött volna, hogy nyugodtan és magabiztosan futballozzak, és hogy élvezzem a játékot.