Hátrányból fordítva szereztük meg a három pontot

Bravó srácok! Ez férfi munka volt!

Könnyed győzelemmel nyitotta a csoportkört a Fradi az Ekl-ben.

Bár a Csukaricski szerzett vezetést, már az első félidő hajrájában fordított az FTC. A labdarúgó Európa-konferencialiga csoportkörének 1. fordulójában a Ferencváros hazai pályán 3–1-re legyőzte a szerb Csukaricskit.

Nyilatkozatok:

Dejan Sztankovicsot arról kérdeztük, figyelték-e a Csukaricski hétvégi bajnokiját, amikor is korábbi csapatát, a Crvena zvezdát győzte le a csütörtöki ellenfél.

„Néztük. Tisztelték ellenfelüket, de nem féltek tőle. A Csukaricskiben vannak fiatal játékosok és rutinosak is, remek keveréket alkotnak. Veszítenivalójuk nem volt, bátran játszottak, és győztek is, úgyhogy figyelnünk kell rájuk.”

A Ferencvárosnál rá nehezedő nyomásról – vagyis hogy minimum elvárás a bajnoki cím és a jó nemzetközi szereplés – azt mondta: nem gond neki, hiszen a Zvezdánál ugyanez volt a helyzet.

Arról is kérdezték, mit szól a Fradi keretéhez, amelyet megörökölt.

„Két hétig dolgozhattam együtt a játékosokkal, sajnos nem mindenkivel, hiszen jó néhányan a válogatottban voltak. De kihasználtam ezt a két hetet, nemcsak szakmailag, hanem személyesen is megismertem a játékosokat. Nagyon elégedett vagyok a kerettel, mindenki fejlődni akar nemcsak egyénileg, hanem csapatként is. Jól dolgoznak a srácok, nagy bennük az elszántság, úgyhogy boldog és elégedett vagyok.”

Arról is kérdezték: hogyan állította össze a Fradi Ekl-keretét, amelyet kinevezése után két napja volt leadni az UEFA-nak.

„Ez az információ téves. Összesen egy órám volt leadni a keretet. Nagy kihívás volt. Próbáltuk a legjobb döntéseket meghozni. Minden egyes játékos megérdemelte volna, hogy ott legyen a listán, de sajnos nem tudtunk mindenkit rátenni, a szabályok kötik a kezünket.”

A sajtótájékoztató végeztével Sztankovics maga kért szót.

„Mivel erről nem kaptam kérdést, megkérdezném magamat: mik voltak az első benyomásai a Ferencvárosnál? Az elnök bátor volt, erős és karakteres személyiség. Nagyon szépen vártak engem a klubban. Nem vagyok hülye, tudom, hogy nehéz körülmények közé érkeztem. Ezért is szeretném szívből megköszönni az elnöknek és a Ferencváros minden alkalmazottjának a törődést.”

A szerb csapat vezetőedzője, Igor Matics szerint számukra ez a találkozó nem nyomás, hanem inkább motiváció.

„Nagy meccs lesz a számunkra, remek tapasztalatszerzés. Bátornak kell lennünk, mivel az ellen a Ferencváros ellen játszunk, amelyik dominál Magyarországon, és az egyik legjobb csapat a térségben. A Fradi a favorit, ha nyer, gratulálunk neki, de remélem, jó játékot tudunk nyújtani.”

Bár az FTC új vezetőedzőjét, Dejan Sztankovicsot ismeri, ezt nem tartja nagy előnynek.

„Egyáltalán nem tudjuk, hogyan játszik Sztankovics irányítása alatt a magyar csapat, hiszen csak egy kupamérkőzésük volt alacsonyabb osztályú csapat ellen. Nem tudjuk, mit játszik az új Ferencváros, szóval az a dolgunk, hogy higgyünk magunkban.”

A mérkőzés:

Európa Konferencialiga, F-csoport, 1. forduló:

Ferencváros — Cukaricki: 3-1 (2-1)
Groupama Aréna, 18:45. 17.859 néző.
Vezette: Guillermo Cuadra (asszisztensek: G.P. Ayuso, A.E. Iglesias; tartalékjv.: Ortiz Arias; VAR: Ricardo de Burgos; VAR asszisztens: J.L. Pulido Santana – spanyolok)

Ferencváros: Dibusz — Botka (Sigér, 53.), S. Mmaee, Cissé, Ramírez — Makreckis, Abu Fani (Ben Romdhane, 74.) — Owusu (Lisztes, 74.), Zachariassen, Marquinhos — Varga B. (Pesic, 67.)
kispad: Varga Á., Őri, Besic, Civic, Abena, Pászka
vezetőedző: Dejan Stankovic

Cukaricki: Samurovic — Stevanovic (Rogan, 88.), Vranjes, Subotic — Nikcevic (A. Jankovic, 46.), S. Sissoko, Docic (N. Stankovic, 64.), N. Tosic — D. Ivanovic, Kovac (Miladinovic, 46.) — S. Adetunji (Cvetkovic, 78.)
kispad: Belic, Filipovic, Kovacevic, Adzic, Singh, Serafimovic, Ndiaye
vezetőedző: Igor Matic

Gól: Varga B. (44. – 11-esből), Owusu (45+7.), Pesic (79.) illetve D. Ivanovic (26.)
Sárga lap: S. Mmaee (50.) illetve Docic (19.), Kovac (33.), D. Ivanovic (41.), S. Adetunji (45+3.), Subotic (66.)

Mindenki Dejan Sztankovicsra volt kíváncsi. Már a mérkőzés előtti napon is érezhető volt, a helyszínre érkező szerb újságírókat is leginkább a korábbi kedvencük hozta lázba (a Csukaricski ezúttal másodlagos volt), és a mérkőzés napján is a Ferencváros vezetőedzője került a középpontba.

Mindenki azt vizslatta, mire megy új csapatával, hogyan fogadja a ferencvárosi közönség, helyén üldögélve szeret meccselni, esetleg a személyéhez illő szenvedéllyel ordítja végig a kilencven percet. Nehéz volt megtippelni azt is, milyen stílusú Ferencváros lép pályára csütörtök este, nem véletlenül fogalmazott úgy még az ellenfél vezetőedzője, Igor Matics is, hogy nemigen lehet tudni, mire számítson kollégájától, Dejan Sztankovicstól.

Aztán, amikor az Interben több mint 230 tétmérkőzésen pályára lépő korábbi futballista először megjelent a játékoskijáróban, és elindult a hazai kispad irányába, mintha minden szem rászegeződött volna. Amint a labda útjára indult, kiderült, a szerb tréner nem az a típus, aki a kispadról figyelné a pályán zajló eseményeket, keresztbe font karokkal nyomban az oldalvonal mellé állt, és ha a helyzet úgy kívánta, kieresztette a hangját. A hadrenden nem változtatott, maradt a Sztanyiszlav Csercseszov és Máté Csaba által is előszeretettel alkalmazott taktika, a négy védő előtti két védekező középpályás mozgott, a három támadó előtt pedig a befejező csatár rohamozta a kaput. Dejan Sztankovics meglepőbb edzői húzása az volt, hogy az elmúlt hetekben a védelem jobb oldalán remekül futballozó Cebrail Makreckist a védősor elé tolta, míg hol a bal, hol a jobb oldalon szélsőként játszó Kristoffer Zachariassent középre rendelte, a norvég játékos onnan támogatta az elöl lévő Varga Barnabást.

Utóbbi kifejezetten aktívan kezdte a mérkőzést. Előbb lesgólt szerzett, majd kétszer is veszélyesen érkezett a kapu előterébe, kevésen múlt a vezető hazai gól. A szenvedély nemcsak a ferencvárosi, a Csukaricski kispadjánál is tapasztalható volt, ha valamelyik futballistába keményebben belerúgtak, nyomban öten-hatan is felpattantak a helyükről, hogy az oldalvonal mellől gyakoroljanak nyomást a játékvezetőre. A ferencvárosi támadások gördülékeny felépítését az sem segítette, hogy a vendégek három belső védővel, és két szélső hátvéddel húztak élő falat a tizenhatosuk előterében, sokszor olyan volt, mintha vonalzóval húzták volna meg az egyenest a hátsó alakzat futballistái között.

Bárcsak ez lett volna a Fradi legnagyobb gondja ebben az időszakban…

Sokkal nagyobb baj volt, hogy a Csukaricski háromszor is veszélyes ellentámadást vezetett, sőt, a vendégek a 26. percben kihasználták a tétovázó ferencvárosi védők hibáit. A vendégek gólja előtt többen is tisztázhattak volna, végül Samy Mmaee maradt le az oldalról érkező lapos beadásról és emberéről, Djordje Ivanovics szépen lőtt a jobb alsó sarokba.

A szünet előtt aztán főszerepet kapott a VAR-rendszer: előbb Guillermo Cuadra Fernández játékvezető visszavont egy elsőre megítélt 11-est, majd másfél percen át kellett várni, hogy a másodikat valóban megadja-e. A gólfelelős Varga Barnabás a hosszú huzavona után magabiztosan értékesítette a 11-est, majd a büntetőt kiharcoló Owusu Kwabena magyarországi karrierje legnagyobb gólját szerezte. Ha edzésen így eltalálja a labdát, akkor is alighanem megölelgetik társai, ám egy ilyen fontos összecsapáson nem volt meglepő, ha az összes ferencvárosi játékos egy kupacban ünnepelt – nehéz félidő végén előnnyel vonulhatott szünetre a magyar bajnok.

A férfias küzdelem a második félidőre is megmaradt.

Egyik csapat játékosai sem húzták vissza lábukat a párharcoknál, olykor keményen csattantak a sípcsontvédők, a sok szabálytalanság miatt gyakran kerültek földre a labdarúgók, vagyis nem volt folyamatos a játék. A Ferencváros többet birtokolta a labdát, és több támadást is vezetett (a 75. percig harminchatot, míg a vendégek mindössze tízet), a találkozó utolsó harmadában Sztankovics frissítette a csapatát. A cserék jól sikerültek: Alekszandar Pesics pályára lépését követően harminc másodperccel máris gólt szerezhetett volna, a középpályán Sigér Dávid robotolt fel s alá, majd jött a(z egyik) közönségkedvenc, Lisztes Krisztián is, aki szokásához híven helyzetbe került. Lövése ugyan elakadt a szerbek kapusában, ám a kipattanót Alekszandar Pesics kíméletlenül bevágta a léc alá, eldöntve a találkozó sorsát. A vendégek vezetőedzője, Igor Matics is próbált variálni, beküldte a szerb futball egyik legnagyobb tehetségét, a 16 esztendős Mihajlo Cvetkovicsot, aki a hétvégén a Crvena zvezda ellen 2–1-re megnyert találkozón is pályára lépett.

A csütörtöki mérkőzés végére kijött a két csapat közti (tudás)különbség, a vendégek kénytelenek voltak fejet hajtani a Ferencváros előtt. A ferencvárosi tábor magyar zászlót lobogtatva köszönte meg, hogy a csapat a klub történetének első Európa-konferencialiga-mérkőzésén győzelemmel rajtolt, megadva az alaphangot a folytatásra.

Kell(ett) is a jó indulás, hiszen a Fradira nem akármilyen folytatás vár a csoportkörben, a következő két fordulóban a két legerősebb csapat otthonába látogat, október 5-én a Fiorentina, október 26-án pedig a Genk vendége lesz. 3–1