Véget ért a BL álom, de az EL kapuja nyitva áll

Most kell igazán összeszedni magunkat. Nincs mese!

Sokkal lelkesebb, összeszedettebb volt az azeri csapat, a magyar bajnok az Európa-liga csoportköréért harcol tovább.

A Ferencvárosi hazai pályán 3–1-re kikapott az azeri Qarabagtól a labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtező harmadik körének visszavágóján, így kiesett a sorozatból. A magyar bajnok az Európa-ligába-jutásért folytatja.

Nyilatkozatok:

Sztanyiszlav Csercseszov vezetőedző nem tart attól, hogy visszatérhetnek a Qarabag hiányzó alapemberei, szerinte nem ez fog szerepet játszani a keddi visszavágón. A sérültekről is beszélt:

„Az UEFA-nak leadott listán már nem lehet változtatni, így nem lesz a keretben változás. Henry Wingo ezért nem léphet pályára kedden, de már a csapattal edz, remélem, a következő bajnokin már bevethető lesz. Ryan Mmaee már szerepelt a listán, csak az azerbajdzsáni egészségügyi beutazási szabályok miatt nem jöhetett velünk az első meccsre, ezért játszott a második számú csapatunkban. A kispadon már ott lesz, bízunk benne, hogy a segítségünkre lehet. Az első találkozón megsérült Mats Knoester már tegnapi is a csapattal kezdett, míg Samy Mmaee egyelőre külön készült. Van még huszonnégy óránk, hogy bevethető állapotba kerüljenek.”

Hozzátette: a párharc sikeres megvívásához a játék minden elemében fejlődniük kell.

„Nagyon kell koncentrálnunk, hogy megfelelő ideig fenntartsuk játékban ugyanazt a színvonalat. Ez most egy teljesen új mérkőzés lesz, nem szabad a korábbiakból kiindulni. A pályán pedig kiderül, hogy melyik gárda akarata érvényesülhet. A legfontosabb persze a győzelem, amiben nem feltétlenül játszik szerepet, hogy kinél hány százalékban van a labda.”

A Qarabag vezetőedzője, Qurban Qurbanov mielőtt rátért volna a mérkőzésre, először Budapestet dicsérte.

„Azzal szeretném kezdeni, hogy ilyen gyönyörű városban nagyon rég jártam és egy ilyen stadionban mindkét csapatnak öröm lesz játszani. Szeretnénk olyan teljesítményt nyújtani, amire büszkék lehetünk. Tudom, hogy nagyon erős csapat az ellenfelünk, de hiszünk magunkban. A Ferencvárosnak a védelme, a középpályája és a támadósora is erős. Minden egyes játékosa nagyon tehetséges, nagy öröm egy ilyen csapat ellen játszani.”

Az egyik azerbajdzsáni újságíró felvetette neki, hogy a visszavágókon általában jobban szerepelnek (ez egyébként a Ferencvárosra is jellemző ebben az évadban), várható-e ez most is?

„A második meccseken már jobban ismerjük az ellenfelet, több a tapasztalatunk. De ez nem jelenti azt, hogy a Ferencváros nem elemez ugyanígy minket, ők is határozottan készülnek, úgyhogy minden kis apró részletre oda kell majd figyelnünk a pályán. Nagyon várom már a mérkőzést.”

Megkérdezték a szakembert, mekkora javulást vár attól, hogy két eltiltott játékosa, Kady és Richard Almeyda a visszavágón már pályára léphet.

„Örülünk, hogy visszatérnek, ugyanakkor a két sérült játékosunk, Kevin Medina és Maksim Medvedev továbbra sem áll rendelkezésünkre, emiatt megint lehetnek nehézségeink. De ilyen a futball.”

A mérkőzés:

Bajnokok Ligája, 3. selejtező kör, 2. mérkőzés:

Ferencváros — Qarabag: 1-3 (0-1)
Groupama Aréna, 20:00. 18.875 néző.
Vezette: Carlos del Cerro Grande (asszisztensek: Naranjo, G.G. Gonzalez; tartalékjv.: Ortiz Arias; VAR: Xavier Estrada Fernandez; VAR asszisztens: Villanueva – spanyolok)

Ferencváros: Dibusz — Botka, Thelander, Kovacevic (Knoester, 51.), Civic (Pászka, 84.) — Esiti (Vécsei, 51.), Laidouni — Zachariassen, Nguen (Marquinhos, 84.), Traoré — Boli (R. Mmaee, 61.)
kispad: Bogdán, Mergl, Besic, Auzqui, Loncar, Lisztes
vezetőedző: Sztanyiszlav Csercseszov

Qarabag: Magomedaliyev — Vesovic, Mustafazade, B. Hüseynov, Bayramov — Garayev (Júlio Romao, 86.), Jankovic (Richard Almeida, 58.) — Sheydaev, Kady, Zoubir (Leandro Andrade, 86.) — Wadji (Owusu, 82.)
kispad: Gugeshashvili, Ramazanov, R. Mammadov, Ozobic, Gurbanli, A. Hüseynov, Jafarguliyev
vezetőedző: Qurban Qurbanov

Gól: Traoré (86.) illetve Zoubir (7.), Wadji (54., 78.)
Sárga lap: Thelander (30.), Boli (34.), Botka (84.) illetve Jankovic (31.), Bayramov (62.), Sheydaev (84.), Leandro Andrade (90+1.), Vesovic (90+3.)

Továbbjutott: a Qarabag, 4–2-es összesítéssel

Noha minden jegy elkelt, kevesebben látogat(hat)tak ki a Groupama Arénába a Qarabag elleni Bajnokok Ligája-selejtezős párharc visszavágójára, mint három héttel ezelőtt a Slovan Bratislava elleni selejtezőre. Ennek oka természetesen nem az volt, hogy gyérebb lett volna az érdeklődés a magyar bajnok szereplése iránt, s a jegytulajdonosok a párharc döntetlennel végződő első felvonását látva távolmaradásukkal akartak üzenni, hanem az UEFA szólt közbe. Péntek esti határozatának eredményeként ugyanis az Európai Labdarúgó-szövetség részleges szektorbezárással sújtotta az FTC-t, így a kapu mögötti B1-es szektor nem fanatikus szurkolókkal, hanem különböző, az UEFA és a klub által kifeszített molinókkal és táblákkal telt meg.

A hangulatra így sem lehetett panasz, már a bemelegítésnél dübörgött a Fradi-tábor hangja, az öltözőfolyosóról kifutó kezdőjátékosok tapssal viszonozták a buzdítást.

S ha már kezdőcsapatok! Sztanyiszlav Csercseszov kényszerből változtatott a belső védő posztján a Bakiban rendezett összecsapáshoz képest: az 57. percben sérülés miatt lecserélt Samy Mmaee nem tudta vállalni a játékot, míg a 68. percben a pályát hasonló okból elhagyó Mats Knoestert a cserék közé nevezte az oszét mester. A helyükre beállított Adnan Kovacevic és Rasmus Thelander ugyan játszott már együtt, de akkor háromvédős rendszerben futballoztak, ezúttal pedig ők ketten alkották a hátsó sor tengelyét. A túloldalon Qurban Qurbanov vezetőedző több váratlan húzással élt, az eltiltását letöltő Richard Almeida nem kezdett, ahogyan Filip Ozobic és a párharc első felvonásán az egyenlítő gólt szerző Kwabena Owusu sem, legeredményesebb játékosát, a BL-selejtezők során négygólos Kadyt azonban csatasorba állította.

A felfokozott hangulatban várt találkozó szörnyen indult: bár a Ferencváros végezhette el a kezdőrúgást, ötvennégy másodperc sem telt el, labdaszerzést követően máris óriási gólhelyzetet dolgozott ki az azeri csapat. Tehát, amint az várható volt, egyből offenzívába lendült, ami nem meglepő annak tükrében, hogy a gyors támadásvezetés a fő erénye. A hetedik percben Adnan Kovacevic elszámította a labda ívét, s bár akkor még becsúszva tisztázott a ziccerben kilépő Ibrahima Wadji elől, érthetetlen módon eladta a labdát, a kontrát pedig könyörtelenül belőtte a Qarabag (0–1).

A kapott gól után valamelyest felbátorodtak a zöld-fehérek, a kilencedik percben Shahrudin Mahammadaliyev kapus óriásit védett Adama Traoré megpattanó lövésénél, majd két percre rá Kristoffer Zachariassen fejesét hárította könnyűszerrel. Némi zavart lehetett érezni a vendégek védőin – ám sajnos közel sem akkorát, mint a Fradi hátsó során, amely hajmeresztő hibákat követett el, nem tudott mit kezdeni a mögé belőtt labdákkal. Csercseszov heves karmozdulatokkal jelezte elégedetlenségét, a levegőben hadonászva próbálta felrázni a tompa társaságot.

Bár sok kreativitás nem szorult a Fradi játékába, Tokmac Nguen ziccerbe került, de a kapusba lőtte a labdát – jellemző, hogy az azeriek rögvest kontrát vezettek, a mindvégig bizonytalan Rasmus Thelander csak sárga lap árán tudta megállítani Kadyt. A vendégek ezután egy-két veszélyes helyzettel és szimulálással bőszítették fel a hazai játékosokat, a Qarabag minden hájjal megkent labdarúgói rendre megragadták a lehetőséget a fetrengésre, időhúzásra. Beszédes, hogy a Fradi-tábor Dibusz Dénes nevét skandálta a 44. percben, amiért kétszer is bravúrral hárított, meccsben tartva csapatát.

Azt csak sejteni lehet, hogy a zöld-fehérek játékosai milyen fejmosást kaptak a szünetben Csercseszovtól, ám annyi biztos, hogy a fordulás után is hibát hibára halmoztak hátul. Kovacevic három perc alatt négyszer adta el a labdát, a tréner nem is habozott, lecserélte, s a helyére beküldte a két napja edzésben lévő Mats Knoestert (Anderson Esiti sérülés miatt jött le). Sajnos az eddig rendkívül jó teljesítménnyel kirukkoló holland bekk sem állt ezúttal a helyzet magaslatán, percekkel beállását követően nem mert belemenni egy fejpárbajba, majd a jobb oldalon vezetett támadás után Ibrahima Wadji megelőzte, és a kapuba lőtte a labdát. Ezen a szinten bántóan látszott, mennyire hiányzik az olyan kaliberű középhátvéd a csapatból, mint a nyáron a francia élvonalba szerződő Miha Blazic.

A Ferencvárosnak két gólra volt szüksége a hosszabbítás kiharcolásához. Az első óra láttán jó játékot aligha várhatott bárki is a zöld-fehérektől, de néhány villanásban azért lehetett reménykedni. Kockáztatni kellett, ezért április 16. után először pályára lépett a váratlan megoldásokra képes Ryan Mmaee. Ám hiába változtatott a vezetőedző, a Fradi továbbra sem találta a helyzetteremtés módját – riválisa annál inkább. Centiken múlt, hogy a magyar bajnok még nagyobb hátrányba kerüljön, szerencsére Dibuszt kisegítette a léc Wadji fejesénél.

Az utolsó húsz percben némileg visszavett a tempóból az azeri gárda, a Fradi azonban ezzel sem tudott élni. A Slovan elleni hazai összecsapáshoz hasonlóan ezúttal sem tudta a széleken megbontani ellenfele – sebezhetőnek tűnő – védelmét, a jobbszárnyon különösen kevés elfutása volt, ha pedig ígéretes lehetőséget dolgozhatott volna ki, túlkombinálta a játékot, döntő pillanatokban rossz megoldásokat választva. Nem úgy a túloldalon, ahol Ibrahima Wadji az újabb lehetőségét már nem puskázta el, s második góljával eldöntötte a párharc kimenetelét – Adama Traoré hiába szépített a hajrában, csak kozmetikázni tudott a végeredményen.

A Qarabag a játék minden elemében a Ferencváros fölé kerekedett, s nem is lehet kérdéses, hogy a jobb, erősebb csapat jutott tovább, s játszhat a cseh bajnok Plzennel a Bajnokok Ligájába kerülésért. A zöld-fehéreknek be kell érniük azzal, hogy az Európa-liga csoportköréért vívhatnak kétmérkőzéses párharcot.

Olybá tűnik, a legrangosabb európai kupasorozat egyelőre nem az ő szintjük, de ha kiharcolják a főtáblás szereplést az El-ben, megsüvegelendő eredményt érnek el. 1–3

A Qarabag trénere, Qurban Qurbanov azzal kezdte a rövid sajtótájékoztatóját (el kellett érniük az induló repülőt), hogy nagyon nehéz meccset nyertek meg Budapesten.

„Bár az eredmény nem ezt mutatja, komoly kihívás volt ez nagyon erős csapat ellen. Szeretnék az ellenfélnek gratulálni és sok sikert kívánni, és persze a játékosaimnak és egész Azerbajdzsánnak is gratulálok. Nagyon örülünk a mai győzelemnek, de nem gondolkozom a következő célon, szeretnénk most ezt kiélvezni.”

Azerbajdzsáni újságírók arról kérdezték, hogy mi lehetett a siker kulcsa, talán kiismerte a Fradi vezetőedzőjének, Sztanyiszlav Csercseszovnak a taktikáját.

„Egyáltalán nem ezért nyertünk. Nagyon tisztelem Csercseszovot, akit nehéz lenne kiismerni, hiszen sokkal nagyobb a tapasztalata trénerként, mint nekem. Inkább azért győztük, mert nagyon akartuk ezt a sikert. Közben látszott, hogy jól összerakta kollégám a magyar csapatot, szépen játszott, nagyon erős ellenfél volt.”

A Ferencváros vezetőedzőjétől, Sztanyiszlav Csercseszovtól azt kérdezte a Nemzeti Sport, hogy minek tulajdonítja a vereséget azok után, hogy egy nappal korábban azt mondta: minden eshetőségre felkészültek.

„Elméletben álltunk teljesen készen, sajnos a gyakorlatban nem így volt. Hasonlóan alakult a mérkőzés, mint itthon a Slovan ellen: rossz kezdés és rossz befejezés. Már az elején sem szálltunk be jól a mérkőzésbe.”

Ezután arról faggatták: minek tudja be a védelem gyengélkedését?

„Nem szedhetjük külön a védelmet, a középpályát és a támadósort a hibák szempontjából. Sok felesleges labdavesztésünk volt, ami teret engedett az ellenfél támadásainak. Ez ma egy BL-selejtező volt, amelyen három egyre kikaptunk, így megértem, hogy vannak érzelmek, beszéltünk is a srácokkal a mérkőzés után. De nekem edzőként az a dolgom, hogy érzelmek nélkül, nyugalomban kielemezzem a találkozót.”

Hozzátette: jogos a kritika felé és a csapat felé, hiszen kikaptak ezen a mérkőzésen.

„Ez az újságírók dolga. Viszont nekem a játékosok felé nem az a dolgom, hogy kritizáljak, hanem kielemezzük a hibákat, és felkészítsük őket, miközben magamat is meg kell vizsgálnom, mit nem csináltam jól.”

Azerbajdzsán állami hírügynöksége, az Azertaq tényszerű beszámolót közölt a visszavágóról, és ugyan az angol nyelvű cikkében még Marquinhosnak adja a Ferencváros gólját, az azeri kiadás már helyesen Adama Traorét tünteti fel a zöld-fehérek gólszerzőjeként. A hírügynökség kiemeli, hogy a Bajnokok Ligája történetében másodszor szerepelhet a rájátszásban az ország képviselője – és természetesen azt is megemlítik, hogy a Viktoria Plzen vár majd a Qarabagra, amely így az Európa-liga csoportkörében már biztosan ott lesz.

Az ország első számú, azeri labdarúgással foglalkozó oldala, a football-plus.az az állami hírügynökségnél jóval bővebben foglalkozik a találkozóval: a tényszerű tudósítás mellett idézik a két vezetőedzőt, Sztanyiszlav Csercseszovot és Qurban Qurbanovot a meccs utáni sajtótájékoztatóról, valamint Dibusz Dénes nso.hu-n is olvasható nyilatkozatát, amely szerint kiderült, „hogy nem áll készen a Fradi a BL-csoportkörre.” Ezek mellett azt is megemlítik, hogy budapesti győzelmével a Qarabag további 0.250 UEFA-koefficienspontot gyűjtött Azerbajdzsánnak, amelynek így 14.500 pontja van és a 29. helyen áll az európai nemzetek rangsorában.

Szintén a Football-plus szólaltatta meg a Qarabag elnökét, Tahir Gozalt, aki a Groupama Arénában nézte meg a mérkőzést és a csapattal együtt szerda reggel tért vissza Bakiba. Gozal elnök ugyan személyesen nem találkozott a Ferencváros első emberével, Kubatov Gáborral, de elismerően szólt a zöld-fehérek elnökének mérkőzés utáni bejegyzéséről.

„Nem volt lehetőségem személyesen találkozni vele, de láttam, hogy mit nyilatkozott, hogy az erősebb csapat győzött. Köszönjük szépen, jólesik az elismerés. Azt gondolom, hogy a mostani csapatunk talán minden idők legerősebb Qarabagja. Nagyszerű győzelmet arattunk tegnap, és bízom benne, hogy még további remek mérkőzések várnak ránk a folytatásban” – idézte a lap a Qarabag elnökét.

qafqazinfo.az gólvideókkal színesített percről perce tudósítással jelentkezett a mérkőzésről, szintén megemlíti Kubatov Gábor fentebb idézett posztját, és azt a kérdést is megválaszolja, hogy mit nyert a keddi mérkőzéssel a Qarabag? Nem titok: az Európa-liga csoportkörében való szerepeléssel már ötmillió eurót garantáltan kap az UEFA-tól a klub, ami nyilván csak még több lesz, ha a Viktoria Plzent  legyőzve a BL-csoportkörébe jut a csapat.