Nagyon fájó és elkerülhető vereséget szenvedtünk

Mi volt ez? Érthetetlen és megmagyarázhatatlan ez az egész...

Veszélyesebben futballoztak a felcsútiak, Lisztes Krisztián 95. percben szerzett gólja csak szépségtapasz volt. A labdarúgó NB I 3. fordulójában a Ferencváros 2–1-es vereséget szenvedett a Puskás Akadémiától az Üllői úton.

Nyilatkozatok:

Máté Csaba: Minden csapat szeretné sikeresen kezdeni az új bajnokságot, nekünk ez összejött a Fehérvár ellen. Örülök, hogy az öt gólt öt különböző játékosunk rúgta, ez jót tesz nemcsak az egyének, hanem a csapat önbizalmának is. A Puskás Akadémia is jól kezdte az idényt, nehéz feladat vár ránk, az elmúlt szezonokban volt, hogy kellemetlen meglepetést okoztak nekünk. Kemény, hajtós meccsre számítok, de hazai pályán egyértelműen a győzelem a célunk. A hétközi EKL-meccsen sikerült tovább építeni a csapat önbizalmát, az ott látott játékot szeretnénk tovább fejleszteni.

A mérkőzés:

Ferencváros — Puskás Akadémia: 1-2 (0-2)
Groupama Aréna, 18:45. 10.526 néző.
Vezette: Karakó Ferenc (asszisztensek: Szalai, Belicza; Videóbíró: Bogár Gergő; VAR asszisztens: Medovarszki; VAR operátor: Szőts; tartalékjv.: Dr. Csonka)

Ferencváros: Dibusz — Cissé, S. Mmaee, Knoester (Zachariassen, 46.) — Wingo (Makreckis, 66.), Baráth P. (Abu Fani, 46.), Ben Romdhane, Ramírez — Katona B. (Varga B., 46.) — Owusu (Traoré, 46.), Lisztes
kispad: Varga Á., Nguen, Gojak, Civic, Sigér, Abena, Pászka
vezetőedző: Máté Csaba

Puskás Akadémia: Markek — Szolnoki, Golla, Stronati, Ormonde-Ottewill — Plsek (Gruber, 90+3.), Batik — Corbu, Levi (Maceiras, 64.), Slagveer (Komáromi, 64.) — Colley (Favorov, 79.)
kispad: Auerbach, Umathum, Ominger, Yablonskyi, Posztobányi, Dusinszki
vezetőedző: Hornyák Zsolt

Gól: Lisztes (90+5.) illetve Golla (12.), Plsek (29.)
Sárga lap: Ben Romdhane (56.), Cissé (65.) illetve Golla (18.), Slagveer (34.), Szolnoki (54.), Colley (65.), Ormonde-Ottewill (75.), Markek (84.)

Nyaralni ment a Fradi-B-közép. Ami nem azt jelenti, hogy nem voltak ott a vezérszurkolók a Groupama Arénában vasárnap este a Puskás Akadémia elleni bajnokin, viszont az előzetes felhívásnak megfelelően a drukkerek strandszerkóban érkeztek, és vakációs kellékeket hoztak magukkal, az egykor rettegett szektort tehát elárasztották az úszógumik, strandlabdák, matracok, szivárványos napernyők, szalmakalapok, törülközők, még egy felfújható gyerekmedence is bejutott valahogy. „Nekünk a lelátó a Riviéra” – volt olvasható a szellemes felirat a kapu mögé kifeszített molinón.

A boldogságban viszont nem lubickolhattak eleinte, mert az első negyedórában nem jutott el helyzetig sem a hazai együttes, ellenben hátrányba került a 13. percben, egy szabadrúgás után, amikor is Jonathan Levi ívelt be balról, ballal, szépen a védelem mögé a labdát, a védelemből felfutó Wojciech Golla pedig gyönyörűen váltotta gólra a helyzetet.

A Ferencváros ugyebár a nemzetközi porondon is versenyben van még, sőt már öt mérkőzést lejátszott ott, így vélhetően a pihentetés szándékával ezúttal kimaradt a kezdőcsapatból a máltai Európa-konferencialiga-meccsen csütörtökön mesterhármast szerző Varga Barnabás, s a Hamrun Spartansnak bombagólt lövő Mohammed Abu Fani is. Három belső védővel játszatta ezúttal a csapatát Máté Csaba, a két oldalon Henry Wingo és Cristian Ramírez lépett vissza a védősorba, ha arra volt szükség, egyébként ők inkább a támadójátékot segítették a középpálya két széléről. Katona Bálint a bajnokságban először volt kezdő Fradi-mezben, a két csatár mögött kapott szerepet, Lisztes Krisztiánt és Kwabena Owusut kellett kiszolgálnia.

A felcsútiak egycsatáros felállást választották, az előző fordulóban bomba formában játszó Lamin Colley azonban a három belső védőtől igencsak szoros őrizetet kapott. A 24. percben közel állt az egyenlítéshez a Ferencváros, Lisztes gyönyörűen teremtett magának lövőhelyzetet a tizenhatoson belül három védő között, de miután megcsinálta a nehezét, elvétette a célt, a jobb kapufa mellé lőtt.

A Puskás Akadémia pedig büntetett, remek kontra végén a Marius Corbutól kapott labdát Jakub Plsek mesterien csavarta be Dibusz Dénes kapujába. Hideg zuhany a „strandoló” ultráknak is… Nem nézett ki jól a bajnokcsapat negyvenöt perc játék után, a Klaksvík elleni BL-selejtezős fiaskó óta nem láttuk ennyire fantázia nélkülinek a játékát.

Radikális lépésre szánta el magát a szünetben Máté Csaba, négy játékost is cserélt, beállt Varga Barnabás, Kristoffer Zachariassen, Adama Traoré és Mohammed Abu Fani is. Sokáig nem látszott azonban jele a javulásnak, a felcsútiak sokszor úgy letámadták a Fradit, hogy az a tizenhatosa előteréből sem tudta kihozni a labdát gond nélkül.

A 66. percben közel járt a szépítéshez a Fradi, Varga Barnabás szöglet utáni fejesét bravúrral védte Markek. Beszorították azért a zöld-fehérek a vendégeket az utolsó húsz-huszonöt percben, de sok igazi helyzetet nem tudtak kialakítani, viszont adódtak veszélyes felcsúti kontrák, az egyiknél lezárhatta volna a meccset a PAFC, ha Quentin Maceiras nem körülményeskedik annyit. A következő kontránál pedig Corbu balos lövését kellett vetődve védenie Dibusznak.

Varga Barnabásnak ugyan a 84. percben volt még egy nagy gólszerzési lehetősége, sőt az utolsó másodpercekben szépített is a hazai csapat Lisztes révén, de ezen a napon érezhetően nem volt benne a pontszerzés sem a címvédő játékában, amelyen mintha a fáradtság jelei is mutatkoztak volna. A Puskás Akadémia viszont ragyogóan kezdte az idényt, két nagy szurkolótábor (DVTK, FTC) előtt is nyerni tudott, és ha az Újpest ellen megadták volna Lamin Colley gólját a végén, három győzelemmel rajtolhatott volna. 1–2

A Puskás Akadémia trénerét, Hornyák Zsoltot arról kérdezte a Nemzeti Sport: szerinte minek köszönhető, hogy most már több győzelme van a Fradi ellen, mint veresége.

„Nagyon jó nézőszám előtt játszhattunk megint. A tízezer néző nemcsak a hazaiakat motiválja, hanem a csapatomat is. Kényelmesebb itt játszani, mint az üres stadionokban. Nem néztük, a Fradi hogyan áll föl, a mi játékunkat szerettük volna játszani, csak magunkra figyeltünk. Megérdemelten vezettünk kettővel a szünetben, aztán arra figyeltünk, hogy ne történjen meg az, ami az Újpest ellen. Ennek megfelelően védekeztünk és figyeltünk az ellentámadásokra. A Fradi egyértelműen fölényben volt, de két jó kontránk is akadt. Jól védekeztek csapatszinten a gyerekek, csillagos ötöst érdemelnek, mindenki nagyon erős fellépést mutatott.”

A Ferencváros vezetőedzőjének, Máté Csabának felvetettük, hogy miért pont ezen a bajnokin pihentette néhány kulcsjátékosát.

„Elég bő a keret ahhoz, hogy tudjunk változtatni bizonyos szituációkban. Egyszerű oka volt: csütörtökön játszottunk legutóbb, most pedig vasárnap van. Sokat voltak a pályán a játékosok, mások sérülésből jöttek, mindenkinél egyénileg értékeljük ki, mikor kell pihennie. Ez a mi felelősségünk, mi állítjuk össze a csapatot. De egy pontrúgás kivédekezése nem felállási probléma. Az elmúlt időszakban hatékonyak voltunk, sok gól szereztünk, ez ma nem sikerült. Egy kicsit rá kell éreznünk arra is, hogy a védekezésnek is megvan az öröme. Fontos, hogy próbáljuk meg nullára lehozni a meccseket, mert kapott gólokkal nem lehet bajnokságot nyerni. Néha a játékosokat túlságosan elviszi a hév, túlságosan támadószellemben játszunk. Az első gólig nem volt probléma, aztán jött a könnyű szabadrúgásgól, amit egy hiba előzött meg, ezen dolgoznunk kell. Elől volt annyi lehetőségünk, hogy szépítsünk vagy egyenlítsünk. Ha kicsit korábban találunk be, izgalmasabb lehetett volna a vége.”

(A Nemzeti Sport, az nso.hu, a Ferencváros és a Puskás Akadémia hivatalos honlapja, valamint az MLSZ Adatbankja alapján)